historia, 1933
Narodowosocjalistyczni studenci palą książki.

W marcu 1933 Niemieckie Zrzeszenie Studentów zainicjowało kampanię "Przeciw nie-niemieckiemu duchowi" (niem. "Wider den undeutschen Geist"). W myśl tej akcji biblioteki miały być oczyszczane z "destrukcyjnego piśmiennictwa". Punktem szczytowym były publiczne palenia książek w licznych niemieckich miastach uniwersyteckich w dniu 10 maja 1933. Dzieła wielu pisarzy stawały się ofiarą ognia. Obok studentów, w paleniu książek uczestniczyli także rektorzy i profesorowie. Podobnie akcje odbywały się również w innych krajach socjalistycznych np: ZSRR. Należy pamiętać, że w Niemczech palono głównie dzieła Marksa, Engelsa i inne tego typu pseudonaukowe "dzieła".








![“Wzrok mój znowu zwraca się na Polskę. Polak to dobry żołnierz […]. Gdy Austria zawodzi, my musimy postarać się o nowe siły ...](app/public/files/6802.jpg_378x370m0.jpg)
