Publicystyka

Co robić, aby nie ulec poparzeniom słonecznym?

Autor: Ireneusz Piotrzkowicz, Dodano: 2014-01-19
Związki
Co robić, aby nie ulec poparzeniom słonecznym?

Rozróżnia się sześć fototypów skóry. Pierwszy, czyli najjaśniejszy posiadają np: mieszkańcy Irlandii, którzy najczęściej mają włosy blond lub rude, oczy jasnozielone lub błękitne. Osoby o tej kategorii skóry są szczególnie narażeni na oparzenia słoneczne.
Osoby o karnacji czarnej to 6 grupa, która najmniej ryzykuje w kontakcie ze słońcem. W Europie Środkowej mamy do czynienia głównie z drugim i trzecim fototypem, czyli jesteśmy umiarkowanie podatni na poparzenia, najczęściej szatyni o brązowych oczach. W tym przypadku używa się filtrów 20-30.

Warto wiedzieć, że koszulka nie chroni nas przed słońcem, zwykła bawełniana odpowiada filtrowi 15. Aby skutecznie chronić się przed słońcem filtr należy nakładać co 2-3 godziny. Należy pamiętać również o nakryciu głowy.

Warto wiedzieć, że nadmierne opalanie powoduje przyspieszenie jej starzenia. Zmarszczki, które się pojawiają są bardziej głębokie.

Dermatolodzy nie polecają smarowania ciała np: oliwą z oliwek, aby oliwa mogła się wchłonąć wymaga wody. Mało skuteczny w przypadku poparzeń jest np: kefir, przynosi ulgę, ale tylko na chwilę.

Oprócz poparzeń musimy uważać na udar cieplny. Wysoka temperatura, duża wilgotność i wysiłek niosą za sobą ryzyko udaru. Jeśli na słońcu czujesz się niepewnie pamiętaj o zimnych kompresach i piciu dużej ilości płynów.

Warto również wiedzieć, że osoby, które pracują na powietrzu są bardziej odporniejsi na słoneczne zagrożenia, niż osoby, które siedząc cały rok w biurze, nagle zapragną zrobić się na brąz.

Ireneusz Piotrzkowicz
Foto (c) macwallhd.com
Zobacz także