Publicystyka

Czy wiesz, że naukowcy już wiedzą jak walczyć z nałogami.

Autor: Ireneusz Piotrzkowicz, Dodano: 2014-01-03
Chemia
Czy wiesz, że naukowcy już wiedzą jak walczyć z nałogami.

Naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie jak na razie eksperymentowali na szczurach, ale wyniki okazały się na tyle obiecujące, że postanowili pochwalić się przed światem. Naukowcy faszerowali stadko szczurów kokainą, kiedy zwierzaki uzależniły się od narkotyku zaaplikowali im pewien związek organiczny (peptyd). Okazało się, że szczury nie były już zainteresowane koką.

Jak naukowcy wyjaśnili chodzi o oddziaływanie na ośrodek w mózgu odpowiedzialny za przyjemność (układ nagrody). W ośrodku tym setki tysięcy neuronów za pomocą dopaminy przekazują impulsy nerwowe, wzrost produkcji dopaminy oznacza pobudzenie ośrodka nagrody i może prowadzić do uzależnienia.

Oczywiście do leku na uzależnienie daleka droga. Nie wiadomo jeszcze jak specyfik zadziała na człowieka. Może się okazać, że pacjent zapomni nie tylko o uzależnieniu :)
Jak wszystko pójdzie dobrze to nowy specyfik rozwiąże problem narkomanii, choć nie tylko. Również uzależnienie od alkoholu, nikotyny, hazardu ... a nawet seksu :)

Oczami wyobraźni widzę setki tysięcy uzależnionych od wódy i pomocy społecznej jak wędrują do pośredniaków po robotę :) To może być piękny widok.

Ireneusz Piotrzkowicz
Foto (c) citelighter.com
Zobacz także