Publicystyka

Czy wiesz, że pszczoły odpowiedzialne są za zapylanie 84% zjadanych przez ludzi roślin.

Autor: Ireneusz Piotrzkowicz, Dodano: 2014-01-01
Natura
Czy wiesz, że pszczoły odpowiedzialne są za zapylanie 84% zjadanych przez ludzi roślin.

Jeśli zabraknie pszczół zabraknie też jabłek, czereśni, marchwi, wiśni, ogórków, orzechów, kakaowców, cebula, gruszki, fasola, porzeczki ...... Jak mawiał Albert Einstein "od chwili gdy zginie ostatnia pszczoła, człowiekowi pozostaną cztery lata życia".

Od 2006 roku pszczoły zaczęły masowo ginąć całym rodzinami (cały ul z królową). Zaczęło się w USA, dzisiaj epidemia dotarła również do Europy. W Hiszpanii, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii wyginęło już prawie 40% pszczelej populacji. Jeśli coś się nie stanie, w ciągu 10 lat pszczoły miodne całkowicie znikną z tych krajów.

Jakie są przyczyny?
Przyczyną są pestycydy, szczególnie te nowej generacji z grupy neonikotynoidów. Środki te zostały już zakazane w Europie Zachodniej, w Polsce chemikalia nowej generacji nigdy nie były dopuszczone do użytku. Pszczoły są tak osłabione pestycydami, że szybko ulegają wirusom i grzybom. Naukowcy próbują zaprząc do pracy dzikie kuzynki pszczół - pszczoły samotnice (nie mają żądła) oraz trzmiele, niestety zastąpienie pszczół miodnych w krótkim czasie jest po prostu niemożliwe. W Niemczech rozpoczęła się akcja stawiania pasiek w miastach, niestety nie wiadomo, jak pszczoły zareagują na samochodowy smród, który zabija wszystko co żywe.

Foto(c) en.wikipedia.org
Ireneusz Piotrzkowicz
Zobacz także