Publicystyka

Czy wiesz, że aktywność słońca ma wpływ na ziemski klimat.

Autor: Ireneusz Piotrzkowicz, Dodano: 2013-12-28
Fizyka
Czy wiesz, że aktywność słońca ma wpływ na ziemski klimat.

Nie jest wykluczone, że podobnie jak w latach 1500-1800 powróci na Ziemię mała epoka lodowcowa, jaka miała wtedy miejsce. Bałtyk w okresie zimowym zamarzał. Ma to związek z występującymi na Słońcu plamami, wówczas Słońce niemal ich nie miało (Minimum Maundera). Naukowcy nie wiedzą jeszcze, dlaczego owe plamy mają wpływ na ziemski klimat.

Aktywność słońca można podzielić na 11-letnie cykle, początkowo aktywność jest niewielka by pod koniec cyklu wzrosnąć. Aktywność słońca oceniana jest po ilości plam słonecznych (ciemne i chłodniejsze miejsca na tarczy słonecznej, o silnym polu magnetycznym). Plamy czasami eksplodują, a naładowane elektrycznie cząsteczki wyrzucane są w kosmos z prędkością ośmiuset kilometrów na sekundę. Po takim wybuchu na Ziemi odczuwamy to w postaci burz magnetycznych, które mogą uszkodzić satelity, nawigację w samolotach, sieci energetyczne i telekomunikacyjne. Groźne dla ludzi burze magnetyczne są rzadkością.

Może się okazać, że jeśli Słońce osiągnie Minimum Maundera i na jego tarczy nie będzie prawie plam czeka nas mała epoka lodowcowa. Dojdzie wtedy do spadku promieniowania - około 0.2 wata na metr kwadratowy (spadek temperatury o 0.1 stopnia Celsjusza na metr), jeśli taki efekt utrzyma się przez np: 10 lat może nas czekać powrót małej epoki lodowcowej. Większość naukowców jednak uspokaja, że jest to za mało, albo klimat ochłodził się znacząco, większy wpływ na zmianę klimaty mają inne czynniki np: wybuchy wulkanów.

Ireneusz Piotrzkowicz
Zobacz także