Nauka

Jak zmierzyć zużycie prądu komputera/laptopa?

Autor: wiki, Dodano: 2015-01-21
Komputery
Jak zmierzyć zużycie prądu komputera/laptopa?

Musisz zaopatrzyć się w watomierz/miernik poboru prądu. Wpisz w google "miernik poboru prądu sklep" i będziesz miał urządzenie, które zmierzy zużycie prądu. Oczywiście taki pomiar też nie jest idealny, trzeba brać pod uwagę, że faktyczne zużycie będzie zawsze inne o kilka procent. Co niektóre z takich urządzeń potrafią wyliczyć również konkretne kwoty, jakie zapłacimy na rachunkach.

Rozwiązania programowe.
Niektóre programy typu energy saver również podają przybliżony koszt zużycia energii np: program Kalendarz XP posiada taką opcję, Pomiar zużycia prądu i koszt utrzymania komputera. Jeden z najlepszych tego typu programów to program eXtreme Power Supply Calculator. Wybieramy rodzaj procesora, ram, płyta główna, dyski .... dzięki temu program może w przybliżeniu podać zużycie prądu takiego zestawu. Niestety mało który program tego typu posiada bazę wszystkich posiadanych przez nas podzespołów i zawsze taki pomiar jest teoretyczny. Nie uwzględniają one też momentu kiedy komp jest znacznie bardziej wykorzystywany np: gry, kodowanie filmu ... słowem jedynym wyjściem dokładnego zbadania zużycia to watomierz.

Ogólnie, żeby oszczędzać prąd należy pamiętać, aby wyłączać komputer całkowicie, najlepiej bezpośrednio z listwy, tak aby odłączyć jednorazowo wszystkie urządzenia - monitor, drukarkę, pieca, skaner ..... w ten sposób będziemy mieli pewność, że żadne z urządzeń nie żłopie prądu w trybie "standby".
Zobacz także