Nauka

Jak naprawić komputer?

Autor: wiki, Dodano: 2015-01-19
Komputery
Jak naprawić komputer?

Jeśli już wiesz, że problemem nie jest wadliwie działający system możesz zacząć sprawdzać komputer pod względem jego sprzętu.

* Truizmem jest sprawdzenie czy wszystkie kable są dociśnięte, procesor prawidłowo zamontowany, wiatraczki się kręcą, śrubki są przykręcone ... wiadomo, że to trzeba zrobić na samym początku :) Pamiętaj, że śrubka na płycie, która właśnie wyleciała to ewentualne zwarcie i .....

* Jeśli masz płytę z kartą graficzną odłącz dodatkową kartę, pozostaw jedną kostkę pamięci (najlepiej pewną sprawdzoną z innego kompa), kartę muzyczną, odłącz dodatkowe dyski .... etc (wiadomo o co chodzi :)
Jeśli komputer zadziała prawidłowo problem jest w częściach, które odłączyłeś, dodając je stopniowo będziesz wiedział, gdzie jest problem.
Oczywiście to też może oznaczać, że zasilacz nie wyrabia. Test zasilacza można wykonać specjalnym urządzeniem, które można kupić za 50-70 zł. Można także poznać, że coś jest nie halo z zasilaczem patrząc na rezystory, które mogą lekko spuchnąć :) Dodam może jeszcze, że większość chińskich pudeł za 100 zł ma wyjątkowo gó....e zasilacze :) i wtedy nie pozostaje nic innego, jak kupić porządnego 500W Anteca i mieć spokój na długie lata.

* Jeśli komputer zawiesza się w trakcie pracy (albo szybko po uruchomieniu) może to oznaczać również, że jeden z elementów np: procesor przegrzewa się. Warto sprawdzić wtedy czy jakiś domowy everclocker nie dokonał zmiany taktowania procesora czy szyny (można w tym celu przywrócić defaultowe ustawienia BIOSU). Sprawdź czy wszystkie wiatraczki działają prawidłowo, można też sprawdzić temp poprzez czujniki i specjalne oprogramowanie w systemie, ale to już inna porada :)

* Jeśli wyeliminujesz wszystkie powyższe pozostaje sprawdzić ostatnie 2 elementy kompa - płyt główną i procesor. Najłatwiej przełożyć do innego komputera i tak sprawdzić oba elementy. W przypadku płyty głównej można kupić specjalną kartę diagnostyczną za jakieś 30 zł.

* Jeśli problemem jest karta graficzna warto ją pomęczyć uruchamiając bardzo mocno obciążające filmy HD czy grę. Od razu wysiądzie :) Problem może też leżeć, tak jak w przypadku procesora - przegrzewanie.

* W przypadku dysku twardego warto go sprawdzić systemowym "Scandiskiem".

* RAM można sprawdzić programem MemTest. Jeśli system nie uruchamia się, można skorzystać z jednego z systemów z płyty - livecd i za jego pomocą zrobić taki test. (www.techpedia.pl)
Zobacz także