Publicystyka

O czym należy pamiętać podczas ciąży.

Autor: arcybook, Dodano: 2014-09-08
Zdrowie-medycyna
O czym należy pamiętać podczas ciąży.

Podczas ciąży należy pamiętać.

1. Jak udowodniają naukowcy ciąża nie powinna być całkowicie bezstresowa dla kobiety. Właściwie dla dziecka lepiej jeśli trochę się przyszła mama trochę podenerwuje, oczywiście niewielkimi problemami życia codziennego, czy emocjami wynikłymi z kontaktów z innymi ludźmi, nowymi wyzwaniami w pracy. Podobno taki mały stres wpływa pozytywnie na rozwój mózgu dziecka. Oczywiście nie ma mowy o potężnym chronicznym stresie (zagrożenia życia w wyniku katastrof przyrodniczych, działań wojennych, czy toksyczny układ w domu ...), który bardzo mocno wpływa na rozwój dziecka w przyszłości. Dzieci z takich 9 miesięcy są słabsze fizycznie i psychiczne od rówieśników, zagrożone są nawet schizofrenią (szczególnie dotyczy to dziewczynek).

2. Otyłość. To raczej chyba wszystkie mamy wiedzą. Nadwaga matki oznacza dla dziecka ten sam problem w przyszłości. Naukowcy odkryli również, że duże znaczenie ma również jak bardzo waga przyszłej matki zmieniała się podczas ciąży. Jak łatwo się domyślić, im większa nadwaga tym większy problem dla dziecka. Co ciekawe, jeśli mama wróciła do normalnej wagi po pierwszym dziecku to dzieci z kolejnych ciąży nie miały problemów z otyłością. Czyli nie geny stanowią tu problem.

3. Cukier. Okazało się, że dużo cukru w diecie ma duży wpływ na to czy dziecko zachoruje na cukrzycę typu 2 i będzie otyłe. Z wszystkich słodkości należy pozostawić jedynie czekoladę, im więcej w niej kakao tym lepiej. Chodzi w tym przypadku o magnez, który jest bardzo potrzebny.

4. Tłuszcze, szczególnie nasycone mają natomiast wpływ na kłopoty z wątrobą, jest taka zasada, że wszystko musi być w umiarze. Zaleca się natomiast jedzenie dużo tłuszczu pochodzącego z potraw rybnych (tłuszcze omega-3). Ryby mają ogromny wpływ na rozwój inteligencji dziecka.

5.Kobiety w ciąży powinny uważać na powietrze, szczególnie zdradliwe są opary pochodzące z ropy, powietrze zanieczyszczone palonym węglem czy z silników spalinowych. Bardzo niebezpieczne na przyszłość dziecka może mieć coś tak niby błahego jak farbowanie włosów, czy malowanie paznokci. W preparatach tych znajduje się wiele niebezpiecznych związków, które wnikają do organizmu i mogą uszkodzić DNA dziecka, a to grozi w przyszłości nawet nowotworami.

6. Należy unikać wszelkiego rodzaju leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych ... im mniej chemii tym lepiej :)

7. Panie zakochane w smaku kawy, powinny na jakiś czas odłożyć małą czarną, albo mocno ograniczyć, gdyż kofeina może spowodować hipotrofię, czyli zahamowanie wzrostu płodu.

Foto (c) Pixabay.com
Zobacz także