Nauka

Co to jest RAW?

Autor: wiki, Dodano: 2014-09-01
Komputery
Co to jest RAW?

Co to jest RAW?
Nie jest to zdjęcie, ale surowy zapis danych bezpośrednio z matrycy.
Pliki RAW różnią się od siebie, w zależności od firmy, producenta aparatu.

Sony: arw, srf, sr2, Casio: bay, Canon: crw, cr2, Kodak: dcs, dcr, drf, k25, kdc, Minolta: mrw, Nikon: nef, nrw, Olympus: orf, Pentax: pef, ptx, dng, Fuji: raf, Panasonic: raw, rw2, Leica: raw, rw1, dng, Sigma: x3f

Nieoficjalnym standardem plików RAW jest format firmy Adobe - DNG. Format ten zdobywa coraz większą popularność.
W związku z tym, że RAW to tylko paczka danych można zmieniać właściwie wszystkie parametry zdjęcia - parametry naświetlenia zdjęcia, balans bieli, kontrola kolorów, odszumianie, ostrość. Materiał zdjęciowy nie jest modyfikowany pikselami, ale wyłącznie w danych zdjęcia, czyli zdjęcie nie traci na jakości.

Jeśli chodzi o programy, które potrafią pracować z plikami RAW to są to głównie komercyjne programy: Adobe Photoshop cała seria (również najtańsza Elements, ale mocno ograniczony), Bibble Labs Pro, Light Crafts LightZone, Phase One Capture One Pro.

Z darmowych:
1.Google Picasa (zdjęcie) - bardzo prosta obsługa, jednak duże ograniczenie w zakresie zmian parametrów, korekcji etc.
2. RAW Therapee - zdecydowanie większe możliwości od Picasy, ale niestety ciągle nie dopracowany i mało stabilny. Niestety odpowiedniki darmowe mają szereg wad i mocno ograniczone możliwości. Z komercyjnych wyróżnia się Adobe Photoshop Lightroom, który potrafi praktycznie wszystko.
Zobacz także