Nauka

Konwersja mp3 na Audio CD. Transpozycja mp3. Konwertowanie długich mp3. Czym połączyć mp3 w jeden plik?

Autor: wiki, Dodano: 2014-08-28
Komputery
Konwersja mp3 na Audio CD. Transpozycja mp3. Konwertowanie długich mp3. Czym połączyć mp3 w jeden plik?

Konwersja mp3 na Audio CD.
Dowolny program do wypalania płyt, który posiada możliwość wypalania płyt Audio-CD posiada taką możliwość. Program w locie konwertuje mp3 na CDDA/AudioCD np: Burrrn, Express Burn.

Musisz pamiętać, że format mp3, ogg ... są to formaty stratne i nie otrzymasz na płycie Audio-CD takiej jakości, jak przykładowo z plików typu FLAC (bezstratna jakość kompresji). Jeśli zależy ci na jakości przechowywanej muzyki staraj się przechowywać pliki skompresowane właśnie FLAC.

Transpozycja mp3
Komercyjny program Transposer lub darmowym Audacity (zdjęcie) umożliwia zmianę transpozycji mp3.

wikipedia:
Transpozycja to przeniesienie utworu muzycznego lub jego części, o ustalony interwał w górę lub w dół, co nie odpowiada zmianie tonacji utworu. Transpozycji dokonuje się zwykle w celu przeniesienia utworu do możliwości wykonawczych konkretnego instrumentu, przy wykonywaniu utworu na innym instrumencie niż przewidziane zostało to przez kompozytora.

W przypadku utworu zarejestrowanego na nośniku takim jak taśma magnetofonowa lub płyta CD, transpozycji można dokonać w sposób mechaniczny lub elektroniczny, poprzez zmianę szybkości odtwarzania. Pamiętać należy jednak, iż zabieg taki zmienia także tempo oraz barwę dźwięku.

Transpozycji o interwał sekundy małej w górę odpowiada zmiana tonacji na taką, która posiada 7 krzyżyków więcej niż tonacja wyjściowa. Na przykład z C-dur (0 krzyżyków) do Cis-dur (7 krzyżyków). Analogicznej transpozycji w dół odpowiada odjęcie 7 krzyżyków, lub dodanie 5 bemoli. Dodawanie i odejmowanie wykonywane jest przy tym modulo 12. Na przykład przy przejściu z C-dur o sekundę małą w dół, otrzymujemy tonację mającą liczbę krzyżyków równą (0-7) mod 12=12-7=5, czyli H-dur, enharmonicznie równoważną 7-bemolowej tonacji Ces-dur (bemole traktujemy tutaj jak „ujemne krzyżyki”).

Konwertowanie długich mp3.
Posiadając wielki plik mp3 można go skrócić poprzez zmianę birate na mniejszy np: z 320 na 128, utrata jakości będzie niezbyt duża, a plik wynikowy znacznie mniejszy.
Można to wykonać dowolnym programem do obróbki dźwięku np: Audacity, komercyjny Adobe Audition .... lub konwerterem dBpoweramp Music Converter.

Sprawdzanie oryginalnej głośności utworów.
Można to wykonać za pomocą darmowego MP3Gain
1. Dodaj płytę.
2. Z menu wybierz Analysis/Album Analysis. Program dokona analizy głośność utworów pokaże o ile zostanie zmieniona głośność utworów.
3. Album Gain - dokonuje zmiany głośności.

Czy połączyć mp3 w jeden wielki plik?
Według mnie to jest w ogóle bezsensu, lepiej stworzyć playlistę (playlisty), z którym można dowolnie korzystać, tworzenie jednego wielkiego pliku to kiepski pomysł, ale jest taki darmowy program:Merge Mp3.

Z komercyjnych: 101 MP3 Splitter & Jointer
Zobacz także