Nauka

Jaki darmowy antywirus zainstalować?

Autor: wiki, Dodano: 2014-08-21
Komputery
Jaki darmowy antywirus zainstalować?


Darmowe antywirusy
Najbardziej skuteczny jest według mnie produkt Microsoftu, pozostałe dwa mocno ustępują jakością i skutecznością.
Microsoft Security Essentials
AVG
Antivir
Avast

Komercyjne
Norton Internet Security
Panda
BitDefender
G Data
F-Secure
Kaspersky
Avira Premium
McAfee
MKS Vir

Darmowe programy antyszpiegowskie
Kolejny krok to instalacja oprogramowania wykrywająca szpiegów i inne mniej lub bardziej niebezpieczne programy. Takich programów jest dużo, szczególnie jednak polecam Spybota i Malwarebytes Anti-Malware.
Spybot - Search & Destroy
Malwarebytes Anti-Malware
AdAware
Cwshredder
SpywareBlaster (poleca użytkownik Nomo)
a-squared Free
a-squared HiJackFree
Spyware Terminator

W przypadku antywirusów każde testy są o kant dupy potłuc. Każdy program antywirusowy ma swoją specyfikę, akurat w twoim przypadku jeden program może zadziałać, a w innym przypadku inny. Tak więc robienie testów to ogólnie robienie ludzi w wała. Każdy program z czołówki wykrywa praktycznie wszystkie "stare" zagrożenia, jedyne czym się mogą różnić to szybkością działania, wykorzystaniem zasobów, w przypadku bardzo świeżyć zagrożeń i tak raczej żaden z nich nie uratuje twojego dupska. Moim skromnym zdaniem najlepszą obroną przed wirusami jest zabezpieczenie przeglądarki, częsta aktualizacja windowsa i przeglądarki.

Antywirusy LiveCD
Coraz liczniejszą grupę programów antywirusowych stanowią program uruchamiane jako LiveCD, najczęściej jest to po prostu program antywirusowy, który odpala się wraz z jakąś dystrybucją linuxa. Felerem takiego rozwiązania jest fakt, że wymaga niezainfekowanego komputera, wtedy trzeba ściągnąć LiveCD z antywirusem (najnowszą wersję), a następnie uruchomić na kompie zainfekowanym. Ogromnym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że nie odpalamy Windowsa, tak więc jest możliwości skasowania dowolnego zainfekowanego pliku, nawet jeśli jest on chroniony. Umożliwia to 100% wyczyszczenie systemu. Czego nie można powiedzieć o windowsowym antywirusie, który niestety w większości wypadków nie ma szans na skuteczne oczyszczenie systemu. Coraz częściej LiveCD umożliwi odpalanie również z pendrive'a co mocno ułatwia robotę, należy pamiętać, aby ustawić w biosie, które urządzenie ma być bootowane.

Oto lista najpopularniejszych antywirusów LiveCD:
Zillya! LiveCD
AVG Rescue CD
Avira AntiVir Rescue System
BitDefender RescueCD
Panda SafeCD
eScan Rescue Disk
F-Secure Rescue CD
Shardana Antivirus Rescue Disk Utility
Dr.Web LiveCD


Sprawdzanie komputera online
ESET NOD32
Panda
MKS
Kaspersky
BitDefender
Symantec

Sprawdzanie zainfekowanych plików online
virustotal.com
virscan.org
virusscan.jotti.org
linkscanner.explabs.com
safeweb.norton.com
freedrweb.com/browser/ - weryfikowanie stron www
safeweb.norton.com - testowanie stron pod kontem zagrożeń
antivir.ru


Strony programów antywirusowych
A-Squared
AVir
ArcaBit
Avast
AVG
BitDefender
ClamAV
CP Secure
DrWeb
F-Prot
F-Secure
FortiNet
Ikarus
Kaspersky
NOD32
Norman
Panda
Sophos
VirusBuster
VBA32
Hacker
NProtect
Symantec
Vipre
Rising
Cat
TrendMicro
MKS Vir
Kingsoft
jiangmin
Hauri
Fortinet
Ewido
Comodo
CA
AhnLab

Jeśli chodzi o antywirusy dla notebooków to chyba nie ma sensu kupować specjalnego antywirusa, w końcu notebook to taki sam komputer jak stacjonarka. Tak czy inaczej niektóre firmy kuszą nas specjalnymi antywirusami dla notebooków (np: Panda). Pojawiają się też antywirusy specjalnie dla graczy np: Symantec Norton dla graczy.

Cloud
Coraz częściej antywirusy zaczynają pracować w chmurze. Jest to jednak trochę dziwne rozwiązanie i raczej dla tych co lubią eksperymenty.

Panda Cloud Antywirus - to pierwszy pakiet antywirusowy, który posiada certyfikat Microsoftu, korzysta przy okazji z technologii Cloud Computing, która umożliwia sprawdzanie niebezpieczeństw bezpośrednio w internecie, nie tylko nie obciąża komputera, ale także masz zawsze najświeższą aktualizację.
COMODO Cloud Scanner

Komputer można przeskanować za darmo również na stronie Microsoftu Microsoft On Care.
Systemowy Windows Defender też całkiem skutecznie chroni komputer przed robakami.

Dodatkowe zabezpieczenie może stanowić Haute Secure, który blokuje podejrzane strony za pośrednictwem przeglądarki. Na podobnej zasadzie działa ZoneAlarm ForceField, jest to jednak program komercyjny.

UWAGA! Sporo programów w sieci niby antywirusowych może być wirusem ! Należy zwracać na to szczególną uwagę co się instaluje i skąd się pobiera dany program.
Zobacz także