Nauka

Jak zaszyfrować plik video? Blokada dostępu do komputera. Odczyt partycji Windowsa bez znajomości hasła.

Autor: wiki, Dodano: 2014-08-19
Komputery
Jak zaszyfrować plik video? Blokada dostępu do komputera. Odczyt partycji Windowsa bez znajomości hasła.

Jak zaszyfrować plik video?
Zakładamy, że posiadamy do których dostęp chcemy zastrzec dostęp, możliwości jest kilka:
1. Zabezpieczenie całego katalogu (ukryty katalog na hasło)
2. Zabezpieczenie poszczególnych plików poprzez archiwizator. Rozwiązanie mało wygodne, dostęp do pliku jest kłopotliwy wymaga rozkompresowania.
3. Zabezpieczenie tylko pliku filmowego za pomocą hasła. Można to zrobić bez większego problemu z pomocą odtwarzaczy video:
- eVCP Video Player Crypter
- GreenForce Player (zdjęcie)

Blokada dostępu
Wykorzystując systemowy mechanizm zabezpieczania bazy danych kont użytkowników Windows XP, możemy w dość prosty sposób znacznie ograniczyć łatwość korzystania z naszego komputera innym osobom. Potrzebna nam będzie jedynie dyskietka i standardowo implementowane w Windows XP polecenie syskey.

Z menu Start wybieramy Uruchom i wpisujemy polecenie syskey
W oknie informacyjnym, które się pojawi, upewniamy się, że opcja Szyfrowanie włączone jest aktywna i klikamy przycisk Aktualizuj.
W oknie Klucz uruchomienia zaznaczamy (o ile nie jest aktywna) opcję Hasło generowane systemowo, a następnie zaznaczamy opcję Przechowaj kluczuruchomienia na dyskietce (rys. 2). Przed kliknięciem OK upewnijmy się, że w stacji dyskietek znajduje się czysta dyskietka. Następnie zgodnie z zaleceniem restartujemy system, wyjmując jednocześnie zapisaną już dyskietkę ze stacji.

Co nam to dało? Od tej pory, kiedy będziemy ponownie uruchamiać system, będzie on żądał włożenia dyskietki z kluczem uruchomienia, zanim udostępni w ogóle ekran logowania. Tym samym otrzymujemy dodatkowy poziom zabezpieczenia komputera. Pamiętajmy jednak także o tym, że dyskietka to nośnik dość wadliwy, a jej utrata uniemożliwi dostęp do komputera nawet uprawnionym użytkownikom. Dlatego tę sztuczkę potraktujmy raczej jako ciekawostkę. Ewentualnie, zamiast blokować komputer dyskietką, możemy się zdecydować na ochronę bazy danych kont dodatkowym hasłem. Hasło to ustawiamy we wspomnianym wyżej oknie

Autor: KORAR

Jeśli Twoi użytkownicy mają swoje konta z hasłem można wprowadzić kilka ciekawych i prostych zabezpieczeń:
UWAGA! nie dotyczy systemu Windows 98, gdzie wystarczyło kliknąć anuluj żeby ominąć zabezpieczenie hasłem :)
1. Klikasz klawisz Windows + L
2. Można wprowadzić hasło na wygaszaczu ekranu (opcje - ustawieniach wygaszacza)
3. Laptopy mają czasami możliwość zablokowania kompa poprzez linie papilarne lub jakieś inne dedykowane zabezpieczenia.

Jeśli chodzi o blokowanie konkretnych programów można założyć po prostu dla innych osób odrębne konta z ograniczeniami (sam zakładasz sobie konto administracyjne z wszystkimi uprawnieniami). Osoby na kontach z ograniczeniami nie będą mogły kasować programów zainstalowanych przez administratora czy zadań, które komp wykonuje.

Rozwiązania komercyjne:
Chris PC-Lock

Odczyt partycji Windowsa bez znajomości hasła.
O ile dysk nie jest zaszyfrowany można to zrobić za pomocą właściwie dowolnego linuxa uruchamianego z płyty) np: Ubuntu LiveCD.

Uruchom LiveCD na takim kompie:
1. Mount docelowego dysku z danego kompa:
mkdir /mnt/windows
mount /mnt/windows /dev/sda (sda jeśli dysk sata, hda jeśli ata)
Jeżeli na dysku jest system plików ntfs i wcześniejsza komenda nie zadziała to należy zrobić tak:
ntfs-3g /mnt/windows /dev/sda
2. Wejdź do programu Midnight Commander (odpowiednik windowsowego total commandera) komendą mc i masz wszystko jak na dłoni :)
Zobacz także