Nauka

Jak leczyć ugryzienia owadów (domowe sposoby)?

Autor: sokrates, Dodano: 2014-08-16
Związki
Jak leczyć ugryzienia owadów (domowe sposoby)?

Sposób postępowania zależy od owada, który nas zaatakował. Niezależnie jednak od jego rodzaju w miejscu ugryzienia zazwyczaj pojawia się czerwona plamka (rumień) i opuchlizna. Niekiedy występuje także świąd (od lekkiego po uporczywy) lub ból.
Jad owadów zawiera wiele substancji, które mogą silnie uczulać, dlatego zwłaszcza alergicy powinni uważać, czy po ukąszeniu nie pojawiła się ogólna reakcja uczuleniowa, objawiająca się m.in. pokrzywką, rozszerzoną opuchlizną (np. twarzy), dusznością, przyspieszonym tętnem – wówczas natychmiast należy udać się po pomoc do lekarza.
W przypadku zwykłych, lekkich objawów, do ich złagodzenia można posłużyć się domowymi sposobami:

1. Miejsce ukąszenia przez owada dobrze jest przemyć wodą z mydłem i w razie konieczności odkazić np. spirytusem salicylowym.
2. Ból i obrzęk po użądleniu osy lub pszczoły złagodzi przyłożenie w to miejsce kostek lodu, a także kompres z roztworu octu lub sody oczyszczonej.
3. Świąd po ukąszeniu komara, meszki lub pająka zmniejszy się po zastosowaniu np. żelu Fenistil lub olejku lawendowego. Swędzenie łagodzi także kompres z zsiadłego mleka.
4. Pomocne w leczeniu objawów ukąszenia owadów bywają również: olejek z drzewa herbacianego, ocet jabłkowy, świeży sok z ananasa, zielona herbata, tymianek, szałwia.
5. W domowej apteczce warto mieć odsysacz jadu np. pompkę ASPIVENIN, który bywa pomocny przy ugryzieniach przez osy, komary, pająki, szerszenie, a nawet użądlenia przez żmije. Zastosowana w krótkim czasie po ugryzieniu, powstrzymuje możliwość przenikania substancji toksycznej do wnętrza organizmu i wysysając te substancje jednocześnie usuwa ból.


Foto (c) Wikipedia
Zobacz także