Publicystyka

Dlaczego kokaina został zdelegalizowana w USA?

Autor: Ireneusz Piotrzkowicz, Dodano: 2014-08-15
Związki
Dlaczego kokaina został zdelegalizowana w USA?

Kres legalności kokainy spowodowała szeroko rozpowszechniona plotka, według której czarnoskórzy robotnicy pod wpływem kokainy gwałcili białe kobiety. Nikt niczego nie udowodniał, opinia publiczna pod wpływem medialnej histerii domagała się usunięcia kokainy z aptek. Od tego czasu dostępna była jedynie w placówkach w najgorszych dzielnicach miast.
W 1914 roku w USA całkowicie zabroniono sprzedaży i posiadania kokainy. Produkcja i handel wymagał zezwolenia władz. Do 1937 roku wszystkie narkotyki zostały zakazane, jako ostatnią na listę wpisano marihuanę.

Narkotyki - marihuana, amfetamina, heroina, kokaina, oto kilka ciekawostek związanych z narkotykami, o których może mało kto wie :)

Marża w branży narkotykowej wynosi ... 97% (z tego producent otrzymuje zaledwie 3%) ! Porównajcie teraz marże luksusowych dóbr np: kawior.

Według danych ONZ na świecie jest od 16 do 38 milionów osób trwale uzależnionych od narkotyków.

Zapotrzebowanie ze względu na rodzaje narkotyków:
Afryka - marihuna,
Ameryka Południowa i Północna - kokaina,
Europa, Azja - heroina.

Towar do USA jest przemycany głównie przez teren Meksyku oraz Kanady! Kanada jest według najnowszych danych w pierwszej piątce największych producentów marihuany na świecie ! W kanadyjskich lasach łatwo ukryć kontener z roślinkami. A jest o co walczyć, z 100 roślinek rocznie można zarobić nawet 80 tysięcy dolarów.

Narkotykowi dostawcy narkotyków posiadają nie tylko prywatne wojska, szybkie łodzie, statki, ale również łodzie podwodne czy wielkie samoloty transportowe.

Najwięksi producenci heroiny to: Afganistan i Birma.

Sprzedażą narkotyków zajmuje się nie tylko mafia, ale również siatki terrorystyczne np: al-Kaida.

Tylko legalizacja narkotyków
Największym zagrożeniem dla mafii czy siatek terrorystycznych zajmujących się handlem narkotykami jest .... legalizacja. Cena narkotyku mogła by wtedy spaść nawet o 80 procent. Zyski z legalnej sprzedaży wystarczyły by nie tylko na leczenie, czy profilaktykę, ale również zwiększyły by wpływy do budżetu.

Trzeba jednak rozpatrzyć skutki wprowadzenia taniego narkotyku na rynek. Oprócz wywracających się pijanych ludzi dojdzie jeszcze wożenie do izb wytrzeźwień również naćpanych.

Ireneusz Piotrzkowicz

Foto (c) Wikipedia
Zobacz także