Nauka

Co zrobić, gdy użądli osa lub pszczoła?

Autor: sokrates, Dodano: 2014-08-13
Zdrowie-medycyna
Co zrobić, gdy użądli osa lub pszczoła?

1. W przypadku użądlenia przez pszczołę należy zacząć od usunięcia żądła (osa nie pozostawia w ciele żądła, za to jeden owad może użądlić kilka razy). Powinno się to zrobić jak najszybciej (by uniemożliwić rozprzestrzenianie się jadu) za pomocą igły/szpilki i pęsety, a nie palcami, nie można też próbować „wyciskać” żądła, ponieważ do tkanek może dostać się wtedy więcej jadu. Żądło należy delikatnie podważyć końcem jałowej igły, a następnie złapać pęsetą i usunąć, by łatwiej było to zrobić najlepiej jest użyć przy tym szkła powiększającego. Jeśli miejsce zostało rozdrapane i powstała większa ranka, powinno się ją odkazić i przyłożyć jałowy opatrunek.
2. Działanie jadu można nieco zneutralizować przecierając miejsce użądlenia wodą z octem (a w przypadku ataku przez pszczołę – zrobić okład z sody oczyszczonej) lub stosując dostępne w aptece łagodzące żele na użądlenia owadów.
3. Obrzęk i ból można złagodzić ochładzając miejsce użądlenia, przykładając np. kostki lodu lub zimny kompres.
4. Można także zastosować od razu dostępne bez recepty: wapno i doustne leki przeciwhistaminowe (przeciwuczuleniowe).

W przypadku użądlenia wewnątrz ust, należy ssać kostki lodu (zimno zmniejsza opuchliznę a także powoduje obkurczenie naczyń skóry i chroni przed rozprzestrzenianiem się jadu) i jak najszybciej udać się po pomoc do lekarza. Użądlenia tego typu, podobnie jak w głowę lub szyję, są szczególnie niebezpieczne, grożą bowiem obrzękiem gardła i krtani uniemożliwiającym oddychanie.

Szybka wizyta u lekarza i podanie dożylnych leków jest także konieczna, gdy doszło do użądlenia mnogiego (może dojść do reakcji toksycznej) lub pojawiły się objawy uczulenia, takie jak np. obrzęk, trudności z oddychaniem, wysypka, gorączka, przyspieszona praca serca, zawroty głowy, osłabienie, spadek ciśnienia tętniczego krwi.

Osoby uczulone na jad pszczoły powinny pamiętać, by mieć zawsze z sobą ampułkostrzykawka z adrenaliną.
Zobacz także