Nauka

Szyfrowanie danych. Ukrywanie danych na dysku twardym. Schowany folder, ukrywanie pliku. Dostępność dysku na hasło.

Autor: sokrates, Dodano: 2014-08-12
Komputery
Szyfrowanie danych. Ukrywanie danych na dysku twardym. Schowany folder, ukrywanie pliku. Dostępność dysku na hasło.


Rozwiązań jest wiele, jednym z lepszych programów służącym do tego celu jest całkowicie darmowy TrueCrypt. Szyfrować można całe dyski, jak i wybrane katalogi (dyski wirtualne). Dopiero po podaniu hasła mamy do nich dostęp.

TrueCrypt tworzy specjalny plik, twoim zadaniem jest ustalić jego rozmiar, rodzaj szyfrowania a nawet system plików. Po włączeniu takiego dysku (mount) urządzenie będzie widoczne jak oddzielna partycja, dostępne np: z poziomu eksploratora Windows. Wszystko co tam umieścisz jest automatyczne szyfrowane, jeśli chcesz wyłączyć urządzenie robisz dismount albo wyjmujesz np: pendrivea. Całość będzie zaszyfrowana i będzie widoczna na pendrive jako zwykły plik, do którego dostęp będzie miała osoba, która zna hasło (mogą być też inne zabezpieczenia, klucz w postaci zdjęcia, pliku audio ...). Taki plik można wysyłać, wypalać, trzymać na gmailu, dostęp do niego jest w dowolnym miejscu.

Z pchełek nadaje się do tego programik DirLock oraz nieco obszerniejszy, ale również darmowy Enigma 2003. Oczywiście tego typu rozwiązania nie oferują np: wymiany certyfikatów, tego typu właściwości mają tylko rozwiązania komercyjne. Ostatnio doszedł do listy również Wise Folder Hider.

Inne:
DrTweak XP (pod Windows XP)


Komercyjne:
- Dekart Private Disk (obsługuje 256bitowy algorytm szyfrowani).
- Steganos Security Suite.
- Hide Folders 2009.
- Folder Guard Pro
- SekretNIK
- Advanced File Lock

Więcej o tym zagadnieniu:
- tekst Enter
- tekst IDG
- tekst CentrumXP
- tekst PCWorld.pl

Systemy Windows posiadają również całkiem spore możliwości w zakresie dostępu do określonych plików (zapisu ich, kasowania ...), dodawanie uprawnień.
Zobacz także