Publicystyka

Alkohol tylko szkodzi? :(

Autor: Ireneusz Piotrzkowicz, Dodano: 2013-11-29
Związki
Alkohol tylko szkodzi? :(

Według epidemiologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego wino (czy dowolny inny alkohol) nie chroni przed zawałem. Udowodniono jedynie, że dowolny alkohol pity często lub od czasu do czasu w większych ilościach zawsze daje jeden efekt - zwiększone ciśnienie tętnicze.
Ja mam trochę inne zdanie, bo alkohol jest głównie od tego, aby człowieka maksymalnie zluzować, chyba nie ma nic gorszego jak nadmierny stres. :) No, ale to już są moje luźne dywagacje i nie należy ich brać poważnie.

Alkohol w większych ilościach ma wpływ na powstanie raka przełyku, jamy ustnej, krtani, wątroby, jelita, odbytu, piersi. Ostatnie badania mówią również o rakach żołądka spowodowanych .... piwem. Ponad połowa przypadków w/w nowotworów u mężczyzn i ponad 80 proc. u kobiet ma z tym związek.
Według naukowców w ciągu doby mężczyzna może wypić jedynie dwie lampki wina po 125 mililitrów lub piwo niecałe 0,5 litra, w sumie 24 gramów czystego alkoholu, Panie połowę tej dawki.

Jeszcze na końcu mała piguła dla tych, którzy nie chcą mieć problemów ze wzrokiem:
Naukowcy z University od Oxford odkryli, że im mniej w naszej diecie warzyw i owoców, a więcej mięcha, tym większe prawdopodobieństwo zaćmy. Oczywiście im więcej warzyw i owoców tym problemów mniej. :)

Ireneusz Piotrzkowicz
Photo (c) morguefile.com
Zobacz także