Publicystyka

Henry Ford, antysemita, filantrop, kapitalista, który sam podniósł pensje pracownikom

Autor: Ireneusz Piotrzkowicz, Dodano: 2014-05-17
Historia
Henry Ford, antysemita, filantrop, kapitalista, który sam podniósł pensje pracownikom

Czy wiesz, że w 1919 roku Henry Ford zwiększył minimalną dniówkę robotników (do 5 dolarów) .... i został pozwany. Zgadnijcie przez kogo :) Przez udziałowców firmy, według nich Ford działał na szkodę spółki, choć sam ruch przecież był bardzo fair w stosunku do pracujących w zakładzie robotników.

Henry Ford znany był również ze swojego antysemityzmu, wydawał gazetę The Dearborn Independent, w której krytykował żydowski nacjonalizmu w serii publikacji "Międzynarodowy Żyd, najważniejszy problem świata" ("The International Jew, the World's Foremost Problem").

Warto dodać, że owa działalność zwróciła uwagę Adolfa Hitlera, same publikacje były szeroko tłumaczone i rozprowadzane po całym świecie. Hitler i Ford utrzymywali nawet kontakt. Ford wysyłał urodzinowe prezenty, czeki po 100 tysięcy marek, Hitler odwdzięczył się Orderem Orła Niemieckiego.

Zapewne zdziwi Was, że Ford był pacyfistą, nie uznawał również związków zawodowych, które uważał za szkodliwe dla firmy. Tutaj miał rację, bo w tamtym okresie związki zawodowe były opłacane głównie przez mafię. Dopiero w 1941 roku pod naciskiem procesów sądowych, mafii i strajków uznał ich istnienie w zakładach.

Co do związków zawodowych warto wiedzieć, że od początku działanie związków było powiązane z działaniem powstałej w wyniku prohibicji (również wymysł socjalistyczny) potężnej mafii. Wiadomo, że intensywne działania związków zawodowych w dłuższym okresie czasu powodują upadek firm i utratę miejsc pracy, choć bywają wyjątki.

Ireneusz Piotrzkowicz
Zobacz także