Publicystyka

Masz problem, który dezodorant wybrać?

Autor: Ireneusz Piotrzkowicz, Dodano: 2013-11-25
Ludzie
Masz problem, który dezodorant wybrać?

Czy wiesz, że pot nie ma zapachu. Zapach to prezent od bakterii, które znajdują się na skórze i powodują jego rozkład.

Przeciętny człowiek wydziela 700–900 ml (3 szklanki) potu na dobę. W przypadku nadpotliwości może być nawet kilka litrów. Powodem nadpodlitwości zazwyczaj jest stres i nerwy.

Pocenie się to nasza naturalna klimatyzacja. Pocimy się ponieważ nasze ciało stara się utrzymać stałą temperaturę. Dlatego po biegu, wysiłku trzeba się spocić. W przypadku nerwów również się pocimy, szczególnie pod pachami i na dłoniach.

Czym się różni dezodorant od antyperspirantu?
Dezodorant tuszuje nieprzyjemny zapach potu, antyperspirant nie tylko maskuje nieprzyjemny zapach, ale również ogranicza pracę gruczołów potowych. W sklepach zazwyczaj mamy do czynienia z produktami łączonymi. Rodzaje: sztyft, spray, żel, krem.

Dla delikatnej skóry.
Jeśli masz delikatną i wrażliwą skórę najlepiej wybrać produkty w kremie.

Co wybrać, jeśli mocniej się pocisz?
Najlepiej sztyft, Roll-on albo krem, mają większe stężenie soli aluminium, jednak działają oczywiście przez krótki czas. Pamiętaj o przewiewnej bieliźnie i ubraniu, najlepiej z naturalnych włókien. Ostatnio na rynku pojawiły się na przykład skarpetki z jonami srebra, które działają bakteriobójczo. W przypadku rąk i stóp warto zapytać w aptece o ziołowe mieszanki (mięta, szałwia, rumianka, kora dębu, brzoza).

Źródła: ladiva, kobieta, wiki, internet
Ireneusz Piotrzkowicz
Photo (c) sxc.hu
Zobacz także