Publicystyka

Liczba ofiar stanu wojennego w Polsce.

Autor: Ireneusz Piotrzkowicz, Dodano: 2014-05-05
Historia
Liczba ofiar stanu wojennego w Polsce.

Nie jest znana dokładna liczba ofiar wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce w latach 1981-1983. Władzę w tym okresie sprawowała pozakonstytucyjna organizacja wojskowa - Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRON), na czele której stał generał generał Jaruzelski. Według najnowszych wyliczeń śmierć poniosło 88 osób, w tym tylko z powodu pacyfikacji kopalni Wujek 9 osób, w sumie szacuje się liczbę ofiar na 122 osób ( wikipedia ).
Wśród zatrzymanych był I sekretarz PZPR Edward Gierek i jego najbliżsi współpracownicy np: Piotr Jaroszewicz. Doszło do internowania wielu działaczy Solidarności (Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski), w tym również bardzo wysoko postawionych w strukturach Solidarności agentów bezpieki. Podane przez historyków dowody pokazują, że takim agentem mógł być nawet Lech Wałęsa (źródła: Cenckiewicz, Gontarczyk). W sumie zatrzymano około 10 tysięcy ludzi.

Zadłużenie kraju zaczęło lawinowo rosnąć, gdyż WRON przestał spłacać długi zaciągnięte przez Edwarda Gierka. Zmiany w ZSRR (era Gorbaczowa) i katastrofalna sytuacja gospodarcza kraju wymusiła na generale Jaruzelskim rozpoczęcie negocjacji z opozycją i wprowadzenie wraz z ustawą ministra Wilczka kapitalizmu. Jednak już w połowie lat 90-tych rozpoczął się proces przywracania w Polsce socjalizmu, proces ten trwa do dzisiaj.

Ireneusz Piotrzkowicz
Zobacz także