Publicystyka

Pochodzenie hitlerowskiej swastyki. (1/2)

Autor: Ireneusz Piotrzkowicz, Dodano: 2014-04-29
Historia
Pochodzenie hitlerowskiej swastyki.

Znak swastyki kojarzony jest obecnie głównie z Narodowosocjalistyczną Niemiecką Partią Robotników - NSDAP. Tymczasem znak ten ma bardzo długą historię, mówi się nawet o 10 tysiącach lat.
Swastyka znana jest w wielu kulturach (hinduizm, judaizm, w religiach Słowian, Germanów, Azteków ...), inne nazwy to Swarga, Swarzyca, Swarożyca, Krzyż Thora, Svastika, dysk Słońca. Oznaczała zazwyczaj - szczęście, zwycięstwo, sukces, dobre zbiory, przychylność bogów, dążenie do sukcesu, zwycięstwo w walce, dobre plony. We wszystkich kulturach Swastykę traktowano z czcią jako znak mający znaczenie magiczne, religijne. W polityce znak ten pojawił się dopiero wraz z pojawieniem się w Niemczech NSDAP. Naziści wykorzystali religijny znak do własnych, głównie propagandowych celów.
Dokonali kilku znaczących zmian. Pomysłodawcą wykorzystania swastyki był jeden z działaczy Zakonu Germańskiego (powstał w 1912), a konkretniej jej bawarskiej filii Towarzystwa Thule (założone w 1918) dentysta Friedrich Krohn. Krohn dokonał kilku zmian, dodał czerwone tło, które miało związek z socjalistycznym rodowodem, a białe koło miało oznaczać rasę nordycką. Tak wykonana swastyka stała się herbem kultywującej okultyzm, antysemickiej i antychrześcijańskiej organizacji. Antychrześcijańskiej z tego powodu, że chrześcijaństwo stworzyli Żydzi. Bez wątpienia Fuhrer przejął poglądy organizacji, w tym chęć wykorzenienia chrześcijaństwa, dokonał również zmian w swastyce, zmienił kierunek załamania ramion w swastyce z lewego na prawy oraz przekręcił ją o 45 stopni.
Zobacz także