Kalendarium

USS Arizona wpływa do portu w Nowym Jorku, 1916

Autor: arcybook, Dodano: 2017-11-14
Militaria : 1916 rok
USS Arizona wpływa do portu w Nowym Jorku, 1916


USS Arizona (BB-39) – amerykański pancernik typu Pennsylvania. Budowę tego okrętu rozpoczęto 16 marca 1914 roku, wodowanie odbyło się w stoczni New York Navy Yard 19 czerwca 1915 a do służby wszedł 17 października 1916 roku. W sumie zbudowano 2 okręty tego typu, bliźniaczą jednostką był pancernik USS "Pennsylvania".

W latach 1929-1931 przeszedł gruntowną przebudowę.
Został zatopiony 7 grudnia 1941, o godzinie 8:10, podczas japońskiego ataku na Pearl Harbor. Jedna z ciężkich bomb o masie 800 kg zrzuconych podczas ataku z lotu poziomego, po przebiciu pierwszych dwóch lekkich pokładów, eksplodowała w zetknięciu z głównym pokładem pancernym, częściowo go tylko przebijając. Jednak podmuch eksplozji detonował znajdujący się na pokładzie niżej (pokład przeciwodłamkowy) magazyn czarnego prochu, służącego do wystrzeliwania samolotów z katapult okrętowych (którego to magazynu w czasie wojny nie przewidywano w tym miejscu). Fala wybuchu przeniknęła w głąb okrętu poprzez szyby wentylacyjne i otwarte włazy pionowe, docierając do głównego magazynu ładunków miotających pod barbetą wieży nr 2, detonując go. W wyniku eksplozji pancernik uległ całkowitej zagładzie, bardzo szybko osiadając na dnie (w niecałe 9 minut). Wybuch spowodował natychmiastową śmierć 3/4 załogi, 1177 osób na pokładzie. W tym samym momencie trafiony dziewięcioma torpedami został pancernik USS "Oklahoma". W trakcie postoju w Pearl Harbor do burty USS "Arizona" przycumowany był okręt naprawczy USS "Vestal", który po eksplozji musiał się natychmiast odcumować, inaczej zostałby zniszczony przez płonącą Arizonę. W trakcie odcumowywania od pancernika, "Vestal" został trafiony przez dwie lekkie bomby.

Wrak pancernika nie został wydobyty. Pozostałości nadbudowy wystające nad powierzchnię wody zostały usunięte, z wyjątkiem barbety jednej z wież. Zdemontowano też artylerię główną. W 1962 otwarto postawione na wraku w poprzek pięćdziesięciometrowe mauzoleum Pomnik USS Arizona.

Wiki
Zobacz także