Kalendarium

Pilot RAF katapultowany z Harriera GR9, Kandahar, Afganistan, 2009

Autor: arcybook, Dodano: 2017-11-05
Militaria : 2009 rok
Pilot RAF katapultowany z Harriera GR9, Kandahar, Afganistan, 2009


McDonell-Douglas AV-8B Harrier II i BAe Harrier – amerykańsko-brytyjski samolot rozpoznawczy i bliskiego wsparcia. Unikatową cechą Harriera jest możliwość krótkiego i pionowego startu i lądowania V/STOL. Harrier II jest opracowaną w Stanach Zjednoczonych zmodernizowaną i unowocześnioną wersją samolotu Hawker Siddeley Harrier.

Obecnie w użyciu znajdują się amerykańskie AV-8B Harrier II i AV-8B+ Harrier II Plus produkowane początkowo przez McDonnell Douglas, a następnie Boeing Company oraz brytyjskie wersje Harrier GR.5, Harrier GR.7 i GR.9 produkowane na licencji początkowo przez British Aerospace (BAe), a następnie przez BAE Systems.

Podczas wojny w zatoce Perskiej w 1991 roku siły amerykańskie posiadały dwie jednostki piechoty morskiej wyposażone w samoloty AV-8B wykonując misje nad Irakiem. Należące do piechoty morskiej Harriery wykonały 7,7% wszystkich misji w tej wojnie zrzucając bomby burzące, napalm, bomby kasetowe czy pociski AGM-65 Maverick.

Maszyny AV-8B+ były wykorzystywane podczas wojny w Afganistanie operując z okrętu USS „Peleliu” wspierając siły lądowe poprzez bombardowanie wrogich pozycji.

Po raz drugi samoloty AV-8B+ wzięły udział w operacji w Iraku pełniąc misje rozpoznawcze i przeprowadzając ataki na cele naziemne. Podczas tej operacji po raz pierwszy użyto bojowo zasobnika Litening ER.

W 2006 roku 9 brytyjskich Harrierów Gr.7, z 800. dywizjonu Royal Navy, wzięło udział w walkach na południu Afganistanu. Samoloty wykonywały zadania bliskiego wsparcia wojsk lądowych oraz zwiadu lotniczego.

Wiki
Zobacz także