Kalendarium

Ford Model A - następca popularnego Forda Model T, 1929

Autor: arcybook, Dodano: 2017-11-01
Motoryzacja : 1929 rok
Ford Model A - następca popularnego Forda Model T, 1929


Ford Model A – samochód osobowy produkowany przez koncern Ford Motor Company w latach 1927–1931, następca popularnego Forda Model T.

Ford Model A zastąpił wytwarzany od roku 1908, mocno przestarzały model T. Pierwszy egzemplarz zjechał z taśmy montażowej 20 października 1927 roku. Początkowo sprzedaż nowego samochodu kształtowała się marnie, jednak Ford A szybko zdobył uznanie klientów.

Pojazd ten posiadał znacznie nowocześniejsze rozwiązania techniczne niż Ford T i stał się w USA jednym z najpopularniejszych samochodów końca lat dwudziestych i początku lat trzydziestych XX wieku. Był drugim w historii fabryki samochodem marki Ford w którego nazwie wykorzystano pierwszą literę alfabetu. Samochód pod takim samym oznaczeniem produkowano w zakładach Forda także w latach 1903–1904. Ford Model A z roku 1903 był pierwszym modelem samochodu jaki produkował Ford.

W latach 1910–1925 Ford zdominował rynek motoryzacyjny w USA swoim masowo produkowanym modelem T, jednak w połowie lat dwudziestych sytuacja zaczęła się zmieniać na rzecz konkurentów takich jak General Motors, którzy dogonili, a nawet zaczęli wyprzedzać Forda. Konkurencja oferowała samochody znacznie nowocześniejsze od Forda T, znacznie lepiej wyposażone, posiadające mocniejsze silniki i lepsze osiągi. Zmusiło to Henry’ego Forda do rozpoczęcia prac nad nowym modelem, czego zwieńczeniem było wprowadzenie do produkcji Forda A.

Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że Ford Model A oferowany był w czterech kolorach, ale żaden z nich nie był czarny. Jego poprzednik, Ford Model T, dostępny był niemal wyłącznie w kolorze czarnym („możesz otrzymać samochód w każdym kolorze, pod warunkiem, że będzie to kolor czarny” – jak mówił Henry Ford). Henry Ford nie interesował się specjalnie wyglądem swoich samochodów, a za design nadwozi modelu A odpowiadał jego syn, Edsel.

Oprócz Stanów Zjednoczonych Ford Model A wytwarzany był także w fabrykach w Kanadzie, Niemczech, Danii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Argentynie i Australii. Ceny modelu A wahały się od 385 do 1400 USD, zależnie od wersji. Do zakończenia produkcji w marcu roku 1932 powstało ponad 4,8 mln egzemplarzy tego samochodu. Obecnie Ford A jest popularnym w USA samochodem zabytkowym, a właściciele zachowanych do dziś egzemplarzy zrzeszają się w licznych klubach. Ford Model A został zastąpiony w 1932 roku przez Forda Model B.

Wiki
Zobacz także