Publicystyka

Wszystko co powinieneś wiedzieć o katastrofie w Czarnobylu

Autor: Ireneusz Piotrzkowicz, Dodano: 2013-11-20
Historia
Wszystko co powinieneś wiedzieć o katastrofie w Czarnobylu

W sumie w wyniku awarii reaktora w Czarnobylu zmarło oficjalnie 51 osób, z tego 30 strażaków biorących udział w akcji zabezpieczenia reaktora.
Nieoficjalnie mówi się o tysiącach, ale nikt nie jest w stanie tych danych zweryfikować, równie dobrze można winić Czarnobyl za wszystkie zgony.

Ciekawostki:
W region Czarnobyla można pojechać z wycieczką. Biura podróży załatwiają wszystkie formalności, w tym zezwolenia i paszporty, umożliwiają wjazd na zamknięty teren. W zwalczaniu skutków awarii brało udział 100 tysięcy żołnierzy i około 400 tysięcy cywilów, w tym 10 tysięcy górników z Rosji i Ukrainy, którzy przekopywali tunel pod uszkodzonym reaktorem.

W obszarze zamkniętym wokół elektrowni nie ma większego promieniowania niż w centrach dużych europejskich miast, są oczywiście miejsca, gdzie promieniowanie jest nieco większe. Promieniowanie najmniejsze jest na drogach, miejsca te zostały z reguły dokładnie wymyte. Opuszczając teren Czarnobyla najlepiej dokładnie umyć pojazd.

Fakty i mity
Niektórzy sądzą, że napromieniowany człowiek świeci. Nie jest to prawdą.
Napromieniowany człowiek mutuje. Nie jest to prawdą.
Największe spustoszenie promieniowanie czyni u dzieci. Tak, jest to prawda.

Najczęściej aktywiści z np. Greenpeace chcą mieć energię w domciu, ale protestują przeciwko reaktorom atomowym. Nie zdają sobie sprawy jednak z tego, że jeśli nie atomówka to z reguły na jej miejscu powstaje elektrownia węglowa. Ofiary elektrowni węglowych liczy się w setkach tysięcy. Działaczy GP jednak to nie interesuje. :)

Chcesz wiedzieć więcej o energii atomowej ( zobacz tutaj ).

Ireneusz Piotrzkowicz
Photo (c) wikipedia
Zobacz także