Statystyka / kartografia

Śmierć z powodu opioidów (morfina, heroina ...) w USA na 100 000 osób w hrabstwie, lata 2010-2015 (animacja)

Autor: arcybook, Dodano: 2017-10-24
Zdrowie-medycyna
Śmierć z powodu opioidów (morfina, heroina ...) w USA na 100 000 osób w hrabstwie, lata 2010-2015 (animacja)


Opioidy – grupa substancji działających na receptory opioidowe, w tym naturalnie występujące w ludzkim organizmie peptydy (endorfiny, dynorfiny i enkefaliny), oraz leki opioidowe.
Przykładowe substancje opioidowe to kodeina, morfina i heroina. Dwie pierwsze są opiatami, trzecia to produkt modyfikacji chemicznej morfiny.
Morfina jest szeroko stosowana w medycynie jako środek przy zwalczaniu średniego lub silnego bólu, duszności, kaszlu. Stosowana jest między innymi do leczenia obrzęku płuc, bólu w zawale serca, bóli przewlekłych. W związku ze swoimi korzystnymi właściwościami dla krążenia płucnego używa się jej do łagodzenia duszności w ciężkich schorzeniach płuc, potrafi działać korzystnie w leczeniu niewydolności krążenia. Używana nie w związku z leczeniem schorzeń może prowadzić do poważnego uzależnienia, będącego chorobą potencjalnie śmiertelną.
Kodeina jest słabym opioidem stosowanym do leczenia bólu o słabym i średnim nasileniu oraz kaszlu.
Heroina nie jest w Polsce stosowana do leczenia bólu, ale jest zarejestrowana do takiego leczenia w niektórych krajach (na przykład w Wielkiej Brytanii).

Wiki

Zobacz także