Nauka

Ostajnica trójpalczasta, czołg trójpalcowy (Chalcides chalcides) – gatunek jaszczurki zaliczanych do rodziny scynkowatych

Autor: arcybook, Dodano: 2017-10-03
Natura
Ostajnica trójpalczasta, czołg trójpalcowy (Chalcides chalcides) – gatunek jaszczurki zaliczanych do rodziny scynkowatych


Ostajnica trójpalczasta, czołg trójpalcowy (Chalcides chalcides) – gatunek jaszczurki zaliczanych do rodziny scynkowatych, z rodzaju Chalcides.
Występuje we Włoszech, Algierii, Tunezji i Libii.
Przebywa na nasłonecznionych, porośniętych niską gęstą roślinnością terenach równinnych, pagórkowatych i górskich. Zasiedla wyłącznie zbiorowiska murawowe i łąkowe oraz zdziczałe tereny uprawowe, unika terenów o roślinności wyższej niż 40 cm.
Osiąga do 48 cm długości całkowitej. Ciało bardzo długie, wężowate o malutkich do 1 cm długości trójpalczastych nogach. Głowa mała, nie oddzielona od tułowia. Oczy małe, dobrze widoczne otwory uszne. Ogon długi zakończony szpicem.

Ubarwienie grzbietu oliwkowoszare, szare, brązowe lub piaskowe. Przeważnie pokryte 9–13 podłużnymi smugami ciemniejszymi od barwy podstawowej, czasami jednak pozbawione tego deseniu. Brzuch jaśniejszy od grzbietu.
W okresie wiosennym aktywna przez cały dzień, natomiast latem tylko w godzinach przedpołudniowych. Porusza się ruchem wężowatym, uwstecznione nogi nie odgrywają w ruchu żadnej roli.
Odżywia się motylami, szarańczą, skorkami, pająkami, stonogami i mrówkami.
Żyworodna, kopulacja odbywa się zwykle w kwietniu, ale dopiero w sierpniu przychodzi na świat od 3–13 młodych mających od 9,5 do 11 cm długości. Są one zdolne do samodzielnego życia.

Wiki
Zobacz także