Statystyka / kartografia

Najwięksi producenci amfetaminy, metamfetaminy i ekstazy (MDMA) w EU

Autor: arcybook, Dodano: 2017-09-30
Zdrowie-medycyna
Najwięksi producenci amfetaminy, metamfetaminy i ekstazy (MDMA) w EU

3,4-Metylenodioksymetamfetamina (MDMA, ekstazy, ecstasy, XTC) – organiczny związek chemiczny, drugorzędowa amina strukturalnie podobna do metamfetaminy. Półsyntetyczna substancja psychoaktywna wykazująca działanie empatogenne, euforyczne i psychodeliczne.

Amfetamina – organiczny związek chemiczny, metylowa pochodna 2-fenyloetyloaminy. Jest rozpowszechnionym nielegalnym środkiem psychotropowym. W Polsce, jak i w wielu innych krajach, posiadanie i rozpowszechnianie amfetaminy jest przestępstwem. W Polsce amfetamina została wykreślona z lekospisu. W wielu innych krajach jest jednak nadal stosowana jako lek. W amerykańskim Controlled Substances Act zaliczona jest do środków z grupy II, czyli o dużym ryzyku nadużywania i pewnym, jednak niewielkim, zastosowaniu medycznym (lek na receptę).

Metamfetamina (N-metyloamfetamina, (rac)-N-metylo-1-fenylopropylo-2-amina) – organiczny związek chemiczny, N-metylowa pochodna amfetaminy, stymulant oparty na szkielecie β-fenyloetyloaminy. Jest optycznie czynna, przy czym enancjomer dekstro ma silniejsze działanie psychoaktywne.
W Polsce występuje rzadko, jednak jest to popularna substancja w Czechach i na Słowacji (pervitin). W USA jest równie popularna jak w Polsce zwykła amfetamina, jest tam również dostępna jako lek przeznaczony do leczenia ADHD i otyłości pod nazwą handlową Desoxyn.

Wiki
Zobacz także