Kalendarium

Piotr Bartoszcze, zamordowany przez bezpiekę jeden z najpoważniejszych kandydatów do roli przywódcy "Solidarności", 1984

Autor: arcybook, Dodano: 2017-09-13
Ludzie : 1984 rok
Piotr Bartoszcze, zamordowany przez bezpiekę jeden z najpoważniejszych kandydatów do roli przywódcy

Piotr Bartoszcze (ur. 14 kwietnia 1950 w Jaroszewicach koło Bełżyc, zm. 7/8 lutego 1984) – polski rolnik, jeden z przywódców NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Był bratem Romana Bartoszcze.
Ukończył zasadniczą szkołę zawodową w Inowrocławiu. W 1980 był współtwórcą NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność Chłopska”. W kwietniu 1981 był jednym z sygnatariuszy porozumień bydgoskich z władzami PRL, w wyniku których zarejestrowany został NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Został internowany w stanie wojennym wraz z bratem Romanem we wrześniu 1982, więziony w ZK Włocławku-Mielęcinie, zwolniony w listopadzie tego samego roku. Po uwolnieniu kontynuował konspiracyjną działalność opozycyjną. Zamordowany między 7 a 8 lutego 1984 prawdopodobnie przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jego ciało ze śladami bicia i duszenia odnaleziono 9 lutego w studzience melioracyjnej. Prowadzone śledztwo w latach 80. umarzano.
12 grudnia 2006 został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wiki
Zobacz także