Publicystyka

Jak rozwijać inteligencję dziecka?

Autor: Ireneusz Piotrzkowicz, Dodano: 2013-11-18
Psychologia
Jak rozwijać inteligencję dziecka?


Żeby było szybciej, obalę kilka mitów na bazie kilku ciekawostek :)

Czy wiesz, że inteligencja u dzieci nie jest zdeterminowana genami, ogromne znaczenie ma wychowanie w domu - podejście rodziców do nauki, a nawet ilość przeczytanych przez nich książek.

Żydzi aszkenazyjscy mają średnio najwyższy iloraz inteligencji spośród wszystkich nacji. Kluczem do sukcesu jest ich podejście do nauki i pracy, a nie genetyczne predyspozycje.

Ciekawostki
Według badań naukowców nie należy oddawać dzieci do żłobków, uczeni nie mają za to nic przeciwko przedszkolom, które mogą działać pozytywnie na rozwój inteligencji dziecka. Żłobek ogranicza ilość bodźców, jakie oferuje opieka matki. W przedszkolu chodzi głównie o kontakty z innymi dziećmi i "intelektualne" spory maluchów.

Wkuwanie szkolnej wiedzy nie ma wpływu na rozwój inteligencji, ale może się przydać w przyszłości. Tak więc nie ma co narzekać na szkolne wkuwanie. Oczywiście wiedza najszybciej wpada do głowy podczas zabawy. Ale czy nasi ciągle sfrustrowani nauczyciele są w stanie coś takiego wykrzesać? :)

Oglądanie bajek w telewizji nie wpływa na rozwój inteligencji dziecka, film uczy głównie bierności. Nic nie zastąpi czytania bajek czy rozmowy z dziećmi, kiedy wyobraźnia pracuje pełną parą. :)

Ireneusz Piotrzkowicz
Photo (c) sxc.hu
Zobacz także