Nauka

„W 1939 roku Hitler chciał mieć przymierze albo z Rosją, albo z Polską, przy tym osobiście wolałby mieć sprzymierzeńca .... "

Autor: arcybook, Dodano: 2017-08-19
Historia
„W 1939 roku Hitler chciał mieć przymierze albo z Rosją, albo z Polską, przy tym osobiście wolałby mieć sprzymierzeńca ....


„W 1939 roku Hitler chciał mieć przymierze albo z Rosją, albo z Polską, przy tym osobiście wolałby mieć sprzymierzeńca w Polsce, a nie w Rosji. Ale przyjęcie propozycji Hitlera przez Polskę było niemożliwe ze względu na naszą opinię publiczną. Stalin skwapliwie przyjął propozycje Hitlera i mógł je przyjąć, ponieważ był dyktatorem. Przyjmując te propozycje, Stalin dokonał posunięcia genialnego, spowodował jednocześnie: 1) wywołanie wojny państw nacjonalistyczno-autarkicznych z państwami kapitalistycznymi, 2) zapewnił Rosji zawojowanie Polski, 3) opóźnił wstąpienie Rosji do wojny, co zapewne umożliwiło Rosji wygranie tej wojny. W razie zwycięstwa kombinacji pierwszej tj. przymierza niemiecko-polskiego, wojna zaczęłaby się nie od Polski lecz od Rosji, Niemcy nie byłyby osłabione dwuletnią już wojną, szansę wygranej rundy z Rosją miałyby duże. Polacy, w swej propagandzie, gadają dużo sentymentalnych naiwności, ale mają absolutną rację, gdy twierdzą, że odrzucenie przez nas proponowanego nam przez Hitlera przymierza przesądziło o klęsce Niemiec i… dodajmy… o podbiciu Polski przez Rosję i ogłoszeniu nas za germanofili.”

„Wracać czy nie wracać”, Londyn 1945 r.
Zobacz także