Nauka

Radar SBX wpływa do Pearl Harbor w drodze na Alaskę (styczeń 2006)

Autor: arcybook, Dodano: 2017-08-19
Technika
Radar SBX wpływa do Pearl Harbor w drodze na Alaskę (styczeń 2006)


Sea-Based X-Band Radar (SBX), (Pływający radar pasma X) − morski radar działający w zakresie fal X na platformie okrętowej. Jest jednym z kluczowych elementów całego amerykańskiego systemu antybalistycznego jak i jego morskiego podsystemu Aegis BMD.

Radar ten wspomaga wykrywanie i śledzenie pocisków i głowic balistycznych, a także wykonuje zadania polegające na wspomaganiu odróżniania przez głowice kinetyczne pocisków antybalistycznych, stanowiących ich cele głowic bojowych od wabików, głowic fałszywych oraz pozostałości rakiety nośnej.

Radar zainstalowany jest na zmodyfikowanej półzanurzalnej platformie wiertniczej ropy naftowej. Całość platformy radaru zdolnej wraz z umieszczonym na niej radarem poruszać się z prędkością 8 węzłów, została zaprojektowana przez Moss Maritime w Norwegii, wykonana w stoczni Vyborg w Rosji, instalacja zaś i integracja samego radaru na tak przygotowanej platformie, nastąpiła w 2005. w Teksasie, w Stanach Zjednoczonych. Całkowita wyporność kompleksu wraz z radarem, to 50 000 ton. Po przeprowadzeniu w tym samym roku testów morskich i wysokiej radiacji na Zatoce Meksykańskiej, cały radar został przemieszczony wokół Przylądka Dobrej Nadziei na Wyspy Hawajskie, gdzie dopłynął w styczniu 2006, aby następnie udać się do swojego portu macierzystego w Adak na Alasce. Całościowy koszt budowy radaru wyniósł 900 mln dolarów amerykańskich.

Wiki
Zobacz także