Nauka

Pierwszy Superkomputer Cray-1

Autor: jarko, Dodano: 2013-10-30
Komputery
Pierwszy Superkomputer Cray-1

Superkomputer to warte miliony dolarów i zajmujące powierzchnię nawet kilku tysięcy metrów kwadratowych wielkie centra przetwarzania danych. Wykonują one biliony obliczeń zmiennoprzecinkowych w ciągu sekundy.
Ich historia sięga 1962 roku, kiedy to amerykańska firma Control Data Corporation zaprezentowała skonstruowany przez Seymoura Craya komputer CDC-6000. Jednak pierwszym superkomputerem o niemal współczesnej architekturze był powstały w połowie lat siedemdziesiątych Cray-1. Potrafił on wykonywać 80 milionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Cray-1 był komputerem jednoprocesorowym, zdolnym do wykonywania rozkazów wektorowych w sposób potokowy (ang. pipelining).
Pierwszy Cray korzystał z 16-modułowej pamięci operacyjnej o pojemności 16 milionów słów 64-bitowych (ok. 4 MB) i czasie dostępu 50 nanosekund. Komunikacja jednostki centralnej z otoczeniem odbywała się zaś przez dwanaście 16-bitowych kanałów wejścia/wyjścia o szybkości transmisji 160 Mbit/s. Do jednego z kanałów transmisyjnych dołączony był komputer komunikacyjny, pośredniczący między człowiekiem a systemem Cray-1.
Cray-1 pracował pod kontrolą wieloprogramowego systemu operacyjnego COS. Programy były wykonywane w trybie wsadowym. Podstawowym językiem wyższego rzędu był Fortran 66. Kompilator tego języka umożliwiał wektoryzację programu, czyli generację rozkazów wektorowych z ciągu instrukcji, realizujących operacje na elementach tablic, zapisanych najczęściej w postaci pętli programowych.
Pierwszy egzemplarz modelu Cray-1, kosztujący 8,5 mln dolarów, zainstalowano w amerykańskim laboratorium państwowym Los Alamos. W ślad za Los Alamos, system Cray-1 zaczęły zamawiać inne ośrodki obliczeniowe w USA.
Zobacz także