Nauka

Zbroja sułtana Mustafy III (XVIII wiek), Topkapı Sarayı, Stambuł, Turcja (dawne Imperium Osmańskie)

Autor: arcybook, Dodano: 2017-08-07
Historia
Zbroja sułtana Mustafy III (XVIII wiek), Topkapı Sarayı, Stambuł, Turcja (dawne Imperium Osmańskie)


Mustafa III (arab.: مصطفى الثالث) (ur. 28 stycznia 1717 – zm. 21 stycznia 1774) – sułtan Imperium Osmańskiego w latach 1757-1774.
Był synem sułtana Ahmeda III. Był wielkim reformatorem państwa Osmanów. Przeprowadził reorganizację armii i artylerii. Założył sieć akademii wojskowych, których adepci zgłębiali nauki matematyczne, nawigację i inne nauki ścisłe.
Naruszenie terytorium tureckiego przez oddział Kozaków, ścigających konfederatów barskich i spalenie Bałty oraz rozpoczęcie przez Katarzynę II dławienia konfederacji barskiej, zmusiło władcę do wypowiedzenia Rosji wojny 25 września 1768. Zakończył ją traktat w Küczük Kajnardży.
Mustafa III był obiektem drwin ze strony Woltera, który w listach do Katarzyny II, określił go jako "grubego i ignoranckiego".

Topkapı Sarayı – pałac w centrum Stambułu, który był rezydencją sułtanów przez ponad 380 lat, od 1453 roku. Budowę rozpoczęto za panowania sułtana Mehmeda II Zdobywcy w 1453 roku, zaraz po zdobyciu Konstantynopola, a zakończono w 1465 roku.

Wiki
Zobacz także