Publicystyka

Bohaterski Horacy!

Autor: Ireneusz Piotrzkowicz, Dodano: 2014-03-17
Historia
Bohaterski Horacy!


Rzymski poeta Horacy, autor "Dulce et decorum est pro patria mori" (jak słodko i zaszczytnie jest umrzeć za ojczyznę), sam za poważnie nie traktował swoich słów. Podczas bitwy nieopodal greckiego miasta Filippi (42 r. p.n.e.) po prostu ... uciekł. Dla porządku dodam, że Filippi należało w tym czasie do Macedonii. Sama bitwa była częścią wojny domowej o schedę po zamordowanym Juliuszu Cezarze. W krwawej jatce triumwirowie - Antoniusz i Oktawian (adoptowany syn Cezara) pokonali armię republikańską dowodzoną przez Brutusa i Kasjusza, organizatorów zamachu na Cezara. Kiedy losy bitwy były już rozstrzygnięte Brutus przebił się mieczem, a Kasjusz polecił się zabić niewolnikowi.
Sojusz Antoniusza i Oktawiana nie trwał długo, szczególnie, że na scenie pojawił się prawowity spadkobierca Juliusza Cezara młodziutki syn Kleopatry i Cezara - Cezarion. W 31 p.n.e. roku doszło do bitwy morskiej pod Akcjum, w której flota Antoniusza i jego kochanki Kleopatry została zniszczona. Los Cezariona był już przesądzony, Oktawian po prostu nie mógł pozostawić przy życiu syna Cezara. W następnym roku Oktawian dokonał inwazji na spichlerz Rzymu - Egipt, jej efektem było samobójstwo Marka Antoniusza i pięknej Kleopatry. Los Cezariona nie jest znany, wiadomo jedynie, że zniknął z kart historii.

Zwycięzca wojny domowej okazał się doskonałym organizatorem, pomijając sromotną klęskę Warusa w Germanii (podstępna zasadzka w Lesie Teutoburskim) rządy Gajusza Juliusza Cezara Oktawiana można uznać za wyjątkowo udane dla Rzymu.

Warto również dodać, że zwycięstwo w bitwie w Lesie Teutoburskim Germanie odnieśli wyłącznie dzięki zdradzie. Warus zaufał niewłaściwemu Niemcowi.

Takie to były czasy :)

Ireneusz Piotrzkowicz
Zobacz także