Kalendarium

Niezapomniany film "Dirty Dancing" z 1987 roku (1/4)

Autor: arcybook, Dodano: 2017-06-18
Różności : 1987 rok
Niezapomniany film


Dirty Dancing – film produkcji amerykańskiej z roku 1987 wyreżyserowany przez Emile Ardolino, w rolach głównych wystąpili Patrick Swayze, Jennifer Grey i Jerry Orbach.

Ciekawostki:
Patrick Swayze za główną rolę w Dirty Dancing otrzymał 200 tys. dolarów, za epizodyczny występ w prequelu Dirty Dancing 2 wypłacono mu 5 mln.
Partnerem Jennifer Gray miał być początkowo Billy Zane (Johnny miał mieć włoskie korzenie i egzotyczną urodę), jednak młody aktor nie wypadł najlepiej na próbnych zdjęciach i podjęto decyzję o zatrudnieniu Patricka Swayze, który dał się już poznać dzięki rolom w filmach Outsiderzy i Czerwony świt.
Kilka scen z filmu, mających dziś status kultowych i wzbudzających największy zachwyt widzów, powstało przypadkowo. I tak: scena, w której Jennifer Gray, stojąc plecami do Patricka Swayze, obejmuje ręką jego głowę, on zaś podtrzymuje jej ramię. Według scenariusza był to bardzo czuły i romantyczny moment, jednak wyczerpana Grey, tłumacząc się łaskotkami, nieustannie chichotała w trakcie kolejnych dubli. Coraz bardziej zdenerwowany Swayze chciał jak najszybciej zakończyć pracę i nie ukrywał złości na niezdyscyplinowaną koleżankę. Producenci zdecydowali się na włączenie tego ujęcia do filmu, choreograf filmu – Kenny Ortega – uznał zaś tę scenę za „jeden z najbardziej delikatnych i szczerych momentów filmu”. Podobnie rzecz miała się z inną kultową sceną, kiedy bohaterowie Swayze i Gray ćwicząc wspólny taniec zaczynają skradać się do siebie na kolanach. W rzeczywistości aktorzy przygotowywali się wtedy do realizacji innej sceny i wygłupiali się na planie – włączona kamera zarejestrowała jednak ten moment, który ostatecznie znalazł się w filmie. Niezapomnianym „układem tanecznym” pozostała również scena, w której bohater Johny w trakcie tańca podnosi do góry „Baby”. Po raz pierwszy obserwujemy tę sekwencję w scenie nad jeziorem. Jennifer Grey przyznała, że moment, który znalazł się w filmie, był tak naprawdę pierwszym razem, kiedy Swayze podniósł ją do góry. Mieszaninę strachu i ekscytacji, które są udziałem bohaterki Gray, przeżywała też na planie sama aktorka. Słynne „podnoszenie” stało się ikonicznym wyróżnikiem filmu, w wyświetlanej na polskich ekranach komedii Kocha, lubi, szanuje Ryan Gosling podrywając bohaterkę Emmy Stone, wyznaje jej, że zawsze chciał zrobić to, co Patrick Swayze w filmie Dirty Dancing, po czym... prosi dziewczynę o wykonanie odpowiedniego skoku.
W maju 2007 roku w sondażu przeprowadzonym na zlecenie brytyjskiej stacji Sky Movies film zajął pierwsze miejsce w plebiscycie „Najchętniej oglądanych filmów kobiecych”.
Pierwotnie polski tytuł filmu brzmiał „Wirujący seks”.
Zobacz także