Kalendarium

Mehmed VI, ostatni sułtan Imperium Osmańskiego, kalif islamu, opuszcza Pałacu Dolmabahçe w Stambule i udaje się na wygnanie

Autor: arcybook, Dodano: 2017-06-06
Ludzie : 1922 rok
Mehmed VI, ostatni sułtan Imperium Osmańskiego, kalif islamu, opuszcza Pałacu Dolmabahçe w Stambule i udaje się na wygnanie

Mehmed VI, właśc. Mehmed Vahdettin lub Mehmed Vahideddin (ur. 14 stycznia 1861 w Konstantynopolu, zm. 16 maja 1926 w San Remo) – ostatni sułtan Imperium Osmańskiego.
W 1916 został następcą tronu, po tym, gdy syn sułtana Abdülaziza popełnił samobójstwo. Został koronowany 4 lipca 1918.
Objął władzę w najbardziej dramatycznym dla imperium momencie, ponieważ przegrało ono I wojnę światową, a spora jego część została podzielona pomiędzy Francję i Wielką Brytanię. Terytoria te zostały później uznane za mandatowe. W 1920 Turcja podpisała traktat z Sèvres, który dokonując podziału dawnego imperium m.in. potwierdził mandaty, ograniczył wielkość sił zbrojnych oraz wprowadził kapitulacje, czyli wyjęcie cudzoziemców spod sądów tureckich. Wywołało to opór tureckich nacjonalistów. Nowy rząd pod przywództwem Mustafy Kemala odsunął skompromitowanych poprzedników przejmując władzę. W związku z tymi wydarzeniami sułtanat został zniesiony 1 listopada 1922.
Odsunięty od władzy sułtan wyjechał z kraju na pokładzie brytyjskiego okrętu Malaya kilkanaście dni później. Zmarł na wygnaniu w San Remo.

Wiki
Zobacz także