Publicystyka

Piotr I Aleksiejewicz, czy aby na pewno Wielki? (1/2)

Autor: Ireneusz Piotrzkowicz, Dodano: 2014-03-11
Historia
Piotr I Aleksiejewicz, czy aby na pewno Wielki?

1. Piotr I dba o wygląd Rosjan
Problem w tym, że car kazał poobcinać brody, ale jednocześnie nakazał noszenie peruk, które jak wiadomo były w całej niemal Europie zachodniej siedliskiem wszy!

2.Tytoniowy nałóg
Do czasów Piotra I Rosja nie znała tego nałogu. Wola cara była jednak święta i tytoń na stałe zagościł na rosyjskiej ziemi.

3. Budowa floty i Petersburga
Pomysł niby całkiem dobry, tyle, że po co? Wybudowana wielkim kosztem flota po prostu zgniła w porcie. Jeśli chodzi o Petersburg jego budowa pochłonęła tysiące ofiar i to co można było podziwiać w tym czasie to lichej jakości zabudowę drewnianą. Jedynym właściwie trwałym obiektem wybudowanym za czasów Piotra była twierdza Pietropawłowska, w której przetrzymywano wrogów caratu. Dopiero późniejsi władcy imperium nadali Petersburgowi charakter miasta łączącego mdły prawosławny przepych i pałacową architekturę Wersalu czy innych zachodnich rezydencji. Oczywiście nie zmienia to faktu, że miasto zostały wybudowane w miejscu, gdzie panują bardzo surowe warunki klimatyczne, a port jest część roku zamarznięty, tak więc nie spełnił rolę okna na świat,

4.Reformy administracji i państwo policyjne
Wprowadzenie silnych rządów prowadziło do zmian w administracji, wzmocniono również policję polityczną. Silna władza, która decydowała właściwie o wszystkim, to również gigantyczna korupcja, która rozpleniła się w całym carskim imperium i trwa właściwie do dzisiaj.
Zobacz także