Publicystyka

Skąd pochodzi popularne francuskie powiedzenie "Pijany jak Polak"? (1/2)

Autor: Ireneusz Piotrzkowicz, Dodano: 2014-03-08
Historia
Skąd pochodzi popularne francuskie powiedzenie

Pijany jak Polak (franc. dawniej saoul comme un Polonais, obecnie soul comme un Polonais lub ivre comme un Polonais) – popularne powiedzenie francuskie. Oznacza kogoś, kto mimo spożycia większej ilości alkoholu zachowuje sprawność fizyczną i trzeźwe myślenie, czyli człowieka z tzw. "mocną głową", ewentualnie kogoś, kto charakteryzuje się ponadprzeciętną odwagą i brawurą. Pierwotne znaczenie o zabarwieniu neutralnym, czy nawet pozytywnym, obecnie negatywny. Wiąże się z postawą polskich żołnierzy w czasie wojen napoleońskich.

Polską specjalnością nie jest oczywiście pijaństwo podczas wojennych wypraw, ale przede wszystkim niezwykła waleczność. Celowo pominę osiągnięcia oręża I Rzeczpospolitej, jest dość dobrze znane i dotyczy wspólnych działań zarówno Polaków, Ukraińców, Litwinów, jak i Niemców. Ci ostatni byli szczególnie liczni w oddziałach piechoty.

.... w wąwozie Samosierry
Podczas kampanii hiszpańskiej w 1808 roku, Napoleon próbował bezskutecznie zdobył przejście w wąwozie Samosierry. Generał Montbrun zameldował nawet, że zdobycie wąwozu jest niemożliwe. Polacy nie zawiedli Francuzów i wąwóz po krwawych walkach zdobyli. Bonaparte był ponoć pod takim wrażeniem odwagi polskich szwoleżerów, że stwierdził "Dla moich Polaków nie ma rzeczy niemożliwych." Nie przeszkodziło mu to potem porozumieć się z carem i sprytnie omijać kwestię odrodzenia Polski. Oddanie Polaków wykorzystywał natomiast w sposób wręcz obrzydliwy i na różne sposoby. Ograbił z pieniędzy Królestwo Polskie, wysłał nawet Polaków na Haiti do tłumienia wolnościowego powstania! Polacy, w tym postać tragiczna i niezwykła - książę Józef Poniatowski, pozostali Napoleonowi wierni aż do smutnego końca, choć wydawało by się, że jest to szaleństwo połączone z polityczną głupotą.
Zobacz także