Nauka

Innowacje, które pomogą Ci w domu

Autor: arcybook, Dodano: 2017-05-22
Technika
Innowacje, które pomogą Ci w domu

Jaki jest dom XXI wieku? Ekologiczny i ekonomiczny, a przy tym komfortowy bardziej niż kiedykolwiek. Wszystko za sprawą innowacji, które przyniósł nam rozwój technologii. Z czego warto skorzystać i co możesz na tym zyskać? Oto kilka rozwiązań, które mogą zrewolucjonizować Twoje życie.

Nowoczesny dom to ten, w którym technologia służy człowiekowi i elastycznie dopasowuje się do potrzeb domowników. Dziś to już możliwe, a co najważniejsze – dostępne również dla, tzw. przeciętnego Kowalskiego – ceny innowacji bowiem z roku na rok spadają. Warto więc się im przyjrzeć i wykorzystać drzemiący w nich potencjał.

Eko-logicznie i ekonomicznie
Największa bolączka naszych czasów? To oczywiście kwestia arbitralna, ale problemem, który dotyczy nas wszystkich, jest coraz bardziej intensywna eksploatacja źródeł energii. Mówiąc najprościej: postęp technologiczny sprawia, że potrzebujemy więcej prądu. Ale czy na pewno? Niekoniecznie. Zwłaszcza że wystarczy sięgnąć po rozwiązania, które są ekologiczne i ekonomiczne zarazem. Przykład? Budując dom, warto zastanowić się nad tym, czy nie stworzyć domu pasywnego, a więc takiego, który zużywa minimalne ilości energii, a część generuje samodzielnie – np. za pomocą odpowiedniego systemu wentylacji zintegrowanego z gruntowym wymiennikiem ciepła. Korzystna dla środowiska, a przede wszystkim dla domowego budżetu będzie też instalacja fotowoltaiczna. Pozwoli przetwarzać energię słoneczną na prąd – przydomowa elektrownia? Teraz to możliwe. A jeśli dodatkowo w budynku zagoszczą energooszczędne żarówki i sprzęty – oszczędności zobaczysz gołym okiem.

Zarządzaj domem, gdziekolwiek jesteś
Wyobraź sobie dom, który dopasowuje się do Ciebie. Światła, które gasną i zapalają się o określonych porach lub wtedy, gdy wejdziesz do pomieszczenia lub je opuścisz. Ogrzewanie, które uruchamia się na tyle wcześnie, by zapewnić Ci optymalną temperaturę, gdy wrócisz do domu, ale nie grzeje bez sensu. Automatyczne otwieranie okien za jednym kliknięciem smartfona, nawet z odległości setek kilometrów, rolety, które odsuwają się i zasuwają, w zależności od natężenia słońca… to już nawet nie marzenie, a rzeczywistość. Innowacyjne systemy zarządzania budynkiem oferują znacznie więcej, niż automatyczne otwieranie okien czy zarządzanie oświetleniem. A mimo zaawansowania technologicznego, są bardzo łatwe w obsłudze. Wystarczy smartfon, komputer lub specjalne urządzenie, a wszystko znajdzie się pod Twoją kontrolą. Co najważniejsze – wcale nie musisz dokonywać rewolucji w domowej instalacji elektrycznej – istnieją systemy, których montaż jest dziecinnie prosty.

Bezpieczniej niż kiedykolwiek
Innowacje technologiczne wpływają również (oczywiście pozytywnie) na bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny. Jak? Po pierwsze – inteligentne systemy zarządzania domem reagują również w sytuacjach awaryjnych. Gdy dojdzie po pożaru czy pęknięcia rury – zareagują, wysyłając informację do Ciebie, a w razie potrzeby – również do służb ratunkowych. Po drugie zaś, dziś możliwa jest bezprzewodowa kontrola dostępu – np. za pomocą tzw. systemów klucza oferowanych przez Winkhaus. To nowoczesne rozwiązanie, które zastępuje tradycyjne klucze tymi elektronicznymi – takimi, którymi zarządzać można również zdalnie (stąd jest to bezprzewodowa kontrola dostępu) – np. nadając lub odbierając prawo otwarcia drzwi, blokując klucz (gdy dojdzie do jego utraty), czy sprawdzić historię użycia. Można przewidywać, że za kilkanaście – kilkadziesiąt lat takie rozwiązania będą standardem. Warto się więc im nie tylko uważnie przyglądać i traktować je jako ciekawostkę, ale już teraz wdrażać w życie. W końcu przyszłość rozpoczyna się dzisiaj.
Zobacz także