Publicystyka

Franklina Delano Roosevelta, najgorszy prezydent USA? (1/2)

Autor: Ireneusz Piotrzkowicz, Dodano: 2014-03-06
Historia
Franklina Delano Roosevelta, najgorszy prezydent USA?

Clinton, Carter czy JFK, to prezydenci słabi, jednak kaliber popełnionych przez nich błędów był można powiedzieć - akceptowalny, tak błędy popełnione przez Franklina Delano Roosevelta były błędami, które śmiało można nazwać katastrofami o zasięgu światowym.

Polityka wewnętrzna
Podjął fatalne w skutkach decyzje dla gospodarki amerykańskiej, wprowadził elementy interwencjonizmu państwowego, na całe szczęście szybko się z nich wycofał. Tylko dzięki sprawnemu marketingowi, modzie na socjalizm w niektórych wpływowych środowiskach w USA (zwanych przez Lenina pożytecznymi idiotami), katastrofę zwaną New Deal okrzyknięto w mediach sukcesem. Roosevelt zorganizował niespotykaną w historii USA grabież w świetle prawa, odebrał obywatelom możliwości posiadania złota.

Jakieś plusy?
Właściwie jedyną udaną decyzją prezydenta przez szereg lat była decyzja na początku jego pierwszej kadencji o zniesieniu prohibicji, czym naraził się potężnej już wtedy mafii. Co ciekawe, mafia robiła dosłownie wszystko, aby zachować ustawę jak najdłużej.

Katastrofalna polityka międzynarodowa
Roosevelt odpowiada za katastrofalne w skutkach zaostrzenie stosunków z Japonią, pośrednio poprzez ogłoszone przez niego sankcje - całkowite embargo na materiały pędne z 1 sierpnia 1941, Japonia w grudniu rozpoczęła wojnę z USA. Tym samym przyczynił się, że Japończycy zmienili kierunek ekspansji z Rosji na kolonie brytyjskie i holenderskie. Zgodnie z resztą z planami Stalina. W tym czasie w Tokio działał sowiecki superszpieg - Sorge, które działania również zmierzały w tym kierunku/
Zobacz także