Kalendarium

Święte miasto islamu - Mekka (Makka al-Mukarrama). Widok na Czarny Kamień pod koniec XIX wieku

Autor: arcybook, Dodano: 2017-05-05
Religia : 1880 rok
Święte miasto islamu - Mekka (Makka al-Mukarrama). Widok na Czarny Kamień pod koniec XIX wieku


Hadżar (z arab. حجر أسود, al-hadżar al-aswad = "czarny kamień") – Czarny Kamień, wbudowany na wysokości 1,5 metra w południowo-wschodnim narożniku świątyni Kaaba w Mekce.
Hadżar jest największą świętością muzułmanów, celem pielgrzymek milionów wyznawców islamu (tzw. hadżu). Składa się ze scalonych obręczą trzech kawałków meteorytu lub lawy[potrzebny przypis] i połyskuje czarno-czerwonawym odcieniem. Kamień był przedmiotem kultu w czasach przedislamskich. W 683 roku Kaaba została uszkodzona podczas zamieszek, wywołanych przez wojujące plemiona arabskie. Ucierpiał wówczas także kamień, rozpadając się na trzy części (dziś scalone srebrną obręczą). Kamień jest nierozerwalnie związany z Domem Allaha, chociaż w latach 930–950/951 był przetrzymywany przez karmatów z Bahrajnu.
Według legendy ten święty kamień został przyniesiony przez archanioła Gabriela i przekazany Abrahamowi[1]; pierwotnie miał być nieskalanie białym i zmienił barwę na czarną pod wpływem wchłaniania grzechów i zmazywania win składających mu hołd pielgrzymów.

Wiki
Zobacz także