Kalendarium

Czarnoskórzy lotnicy z 332 Amerykańskiej Grupy Myśliwskiej. Grupa wyróżniała się bardzo wysokim morale i doskonałą skutecznością

Autor: arcybook, Dodano: 2017-04-27
Wojna : 1945 rok
Czarnoskórzy lotnicy z 332 Amerykańskiej Grupy Myśliwskiej. Grupa wyróżniała się bardzo wysokim morale i doskonałą skutecznością

332 Grupa Myśliwska (ang. 332nd Fighter Group) - grupa lotnictwa myśliwskiego Sił Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych, popularnie nazywana „Tuskegee Airmen”, sformowana w 1941 r. z czarnoskórych obywateli USA, przeszkolonych w zakresie pilotażu na samolotach myśliwskich. W I połowie XX wieku w Stanach Zjednoczonych panowało przekonanie, że potomkowie murzyńskich niewolników nie są wystarczająco inteligentni i zdolni do tego, by można ich było wyszkolić na sprawnych pilotów.
Piloci 332 Grupy brali udział w misjach nad Afryką Północną, Morzem Śródziemnym i Europą Południową (w tym w walkach o Monte Cassino we Włoszech), Austrią, Czechosłowacją i Polską, a także Niemcami, w tym do Berlina. Łącznie jej piloci odbyli kilkanaście tysięcy lotów bojowych, uczestniczyli w 200 misjach osłony bombowców, zapisując na swoim koncie około 110 pewnych zestrzeleń samolotów przeciwnika, innych: 273 trafienia samolotów, 150 uszkodzeń samolotów na lotniskach, jedno zatopienie niszczyciela na morzu oraz liczne skuteczne akcje na umocnienia i pojazdy naziemne (około 600) oraz mniejsze jednostki nawodne. Podczas tych lotów grupa straciła sześćdziesięciu sześciu własnych pilotów zabitych w akcji (plus 33 wziętych do niewoli), a razem ze stratami podczas różnych wypadków – 150 osób. Łącznie podczas wojny przeszkolono 994 czarnoskórych pilotów (i kilkanaście tysięcy personelu naziemnego), z których około połowa zdążyła wziąć udział w walkach w Europie. Po kapitulacji III Rzeszy 332 Grupę Myśliwską rozwiązano 19 października 1945.
Sukcesy Grupy przyczyniły się do formalnego zakończenia segregacji rasowej w amerykańskich siłach zbrojnych; w maju 1948 zlikwidowano przepisy o segregacji w lotnictwie amerykańskim, a 26 lipca 1948 dekretem (Executive Order) nr 9981 prezydent Harry Truman zniósł ją w całej armii.

Wiki
Zobacz także