Publicystyka

Źródła antysemityzmu Adolfa Hitlera

Autor: Ireneusz Piotrzkowicz, Dodano: 2014-02-28
Historia
Źródła antysemityzmu Adolfa Hitlera

Skąd się wzięła tak wielka nienawiść Adolfa Hitlera do Żydów. Raczej na pewno Hitler miał do czynienia z antysemicką literaturą, która nawet za jego czasów była bardzo bogata. Co ciekawe twórcami rasistowskich teorii, które zapewne miały ogromny wpływ na Hitlera nie byli Niemcy.

Teorię rasizmu sformułował Francuz - hrabia Arthur Gobineau w "Eseju o nierówności ras" (połowa XIX wieku). Jego pracę kontynuował inny Francuz - Edouard Drumond "Francja żydowska" (wydana 1886 roku), który to ostrze swoich rasistowskich teorii skierował na Żydów. Kolejne antysemickie dzieło wydał Brytyjczyk Houston Stewart Chamberlain "Fundamenty XIX wieku" (1899). Warto dodać, że potem Chamberlain przyjął obywatelstwo niemieckie. Ciekawostką jest fakt, że do "szlachetnej" aryjskiej rasy Chamberlain włączył nie tylko Germanów, ale również Celtów i Słowian, za całe zło tego świata autor winił Żydów. Dlatego Niemców trudno nazwać prekursorami antysemityzmu, wnieśli swój krwawy wkład znacznie później.

Wydaj się, że Hitler w jakiś sposób doceniał Żydów. Kiedy biedny tułał się po ulicach Wiednia tylko żydowscy właściciele galerii kupowali jego akwarelki. Hitler podobno nawet powiedział, że tylko Żydzi znają się na sztuce i doceniał handlowe zdolności tej nacji. Kiedy już został kanclerzem wysłał ludzi, aby wykupili to co znajduje się w żydowskich galeriach.

Źródło: "Polska Niemcy" Jerzy Krasuski

Ireneusz Piotrzkowicz
Zobacz także