Publicystyka

Ciekawostki związane z podbojami i życiem Temudżyna (Czyngis-chana). (1/2)

Autor: Ireneusz Piotrzkowicz, Dodano: 2014-02-27
Historia
Ciekawostki związane z podbojami i życiem Temudżyna (Czyngis-chana).

Nie jest prawdą, że imperium Temudżyna (Czyngis-chana) nie pozostawiła po sobie okazałych budowli czy pamiątek. Może sam Czyngis-chan spędził większość życia w jurcie i na koniu podczas kolejnych wypraw, jednak już jego następcy stworzyli podwaliny sprawnej administracji ze stolicą imperium mongolskiego w Karakorum, którego tajemnice są dopiero teraz odkrywane. W imperium Mongołów kwitł handel, rzemiosło i nauka, panowała tolerancja i otwartość.

Czyngis-chan potrafił być również bezwzględny, tam gdzie został do tego zmuszony, tam gdzie zabijano mu członka rodziny lub tam gdzie Mongołowie czyli się niezbyt pewnie. Zarzut okrucieństw wychodzi głównie od Persów, którzy przecież sami święci nie byli.
Podczas wyprawy na tereny obecnego Uzbekistanu, Turkmenistanu i Iranu (kraina dolnej Amu-darii, miasta Chorezmu) posłowie wielkiego wodza zostali wymordowani. Czyngis-chan potraktował zdobyte miasta z całą surowością mordując nawet kobiety i dzieci, czego zazwyczaj nie robiono. Nie zmienia to faktu, że Czyngis-chan prowadził politykę siły, która przynosiła wiele ofiar. Szacuje się, że w wyniku mongolskich podbojów mogło zginąć nawet 40 mln ludzi. W sumie szacuje się, że żyło wtedy na świecie około 400 mln.. W 1223 roku po zwycięstwie nad Kałką podporządkował Ruś i rozpoczął podbój Europy.
Zobacz także