Publicystyka

Historia emerytur zaczęła się we Francji. (1/2)

Autor: Ireneusz Piotrzkowicz, Dodano: 2014-02-23
Historia
Historia emerytur zaczęła się we Francji.

Historia emerytur

1. Francja - w 1853, po ukończeniu 60 roku życia emerytura przysługiwała jedynie wojskowych, urzędnikom państwowym i profesorom, czyli swojakom :) Potem dołączyli robotnicy z państwowych fabryk i kolejarze. W 1910 roku Francuzi wprowadzili podobny do niemieckiego system emerytalny obejmujący wszystkich.

2. Niemcy - kanclerz Bismarcka wprowadza w 1883 roku ustawę o obowiązkowych ubezpieczeniach chorobowych, w 1884 roku wypadkowych,a od 1889 roku obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, tylko dla osób powyżej 70 roku życia. Trzeba wziąć pod uwagę, że w tym czasie mało kto takiego wieku w ogóle dożywał.

Sam Bismarck twierdził, że system może upaść, ale ma swoje plusy, po pierwsze ludzie są bardziej zadowoleni i dzięki temu łatwiej nimi kierować i utrzymywać w spokoju. Co sprawdzało się, ale do tylko do pewnego momentu. Oczywiście celem kanclerza nie była mityczna sprawiedliwość społeczna, która jak wszyscy wiemy nie istnieje, ale coś w rodzaju "kagańca" na rosnące w siłę robotnicze masy. Należy pamiętać, że był to okres dynamicznie rozwijającego się ruchu socjalistycznego, którego działacze chcieli pozyskać do swoich celów niewykształcone masy robotniczo - chłopskie. Tym celem było oczywiście obalenie monarchii i przejęcie władzy. Bismarck chciał jedynie zagospodarować elektorat socjalistów rozpoczynając wyścig, kto obieca i da więcej.
Zobacz także