Nauka

Recenzja systemu antyplagiatowego Plag.pl

Autor: arcybook, Dodano: 2017-02-07
Prawo i polityka
Recenzja systemu antyplagiatowego Plag.pl

Choć na polskim rynku działa już przynajmniej kilka systemów antyplagiatowych (jedne bardziej, inne mniej skuteczne), swoistą nowością w dziedzinie wykrywania plagiatu jest portal Plag.pl. Jakie ma funkcje, jak się z niego korzysta i czy jest godny uwagi polskich internautów? O tym w poniższej recenzji.

Nowoczesny design
Przede wszystkim świetny wygląd – to już na samym początku przykuło moją uwagę. Grafika kolorowa i na czasie, przyciąga wzrok, a przede wszystkim motyw, który nie wieje nudą. Jak najbardziej na plus, tym bardziej, jeśli przyrównamy go do innych tego typu stron.

Wielojęzyczny
To ciekawe, że program z automatu wykrywa język pisanego tekstu, a na dodatek dokonuje weryfikacji pliku porównując treść nie tylko z ojczystymi publikacjami, ale również zagranicznymi, co znacznie zwiększa pole manewru podczas wyszukiwania. System bez problemu poradził sobie ze wskazaniem splagiatowanych fragmentów w pliku, który przesłałam do sprawdzenia. Poza tym, że poinformował o procentowej zawartości plagiatu, to wskazał także różnojęzyczne źródła pochodzenia sfałszowanych treści.

Wielofunkcyjny
Poza tym, że system prześwietla wrzucony tekst pod kątem wystąpienia plagiatu, to jeszcze oferuje między innymi wykrywanie użycia niedozwolonych cytatów. Bywa tak, że w pośpiechu nie zakończymy cytatu znakiem cudzysłowu – program to wychwyci i da nam znać! Jeśli nie poprawilibyśmy tego typu błędu, uczelniany system antyplagiatowy wskazałby to jako plagiat metodą kopiuj/wklej, a tego raczej wolelibyśmy uniknąć… Dodatkowo, Plag.pl posiada funkcję wykrywania parafraz w tekście. Dużym atutem jest także tempo pracy – nie trzeba czekać kilku godzin, a maksymalnie kilka minut na sprawdzenie tekstu celem wykrycia ewentualnych zafałszowań.

Darmowy
Kryterium ponoszonych kosztów jest często wyznacznikiem używania bądź nie konkretnego programu. W przypadku systemu antyplagiatowego dostępnego online sprawa wydaje się być oczywista – nie chcę płacić za coś z góry, jeśli nie wiem, czy będzie mnie to satysfakcjonować. Jeśli chodzi o Plag.pl, jest to program darmowy, na zasadzie freemium. Opcja płatności jest dostępna (bo za to co dobre należy się zapłata, a jakże!) dopiero w momencie, gdy chcemy otrzymać raport szczegółowy, a więc między innymi dowiedzieć się o źródłach plagiatu w naszej pracy. Nie trzeba jednak obawiać się kwot rzędu kilkunastu czy kilkudziesięciu złotych, jak to jest w przypadku innych podobnych polskich serwisów. Odkryłam, że za udostępnienia w portalach społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter, można otrzymać darmowe kredyty do wykorzystania np. na wykonanie szczegółowego raportu. Super opcja!

Ogólna ocena
Ciężko dopatrzeć się jakichkolwiek uchybień w działaniu czy wyglądzie portalu Plag.pl, który zdaje się spełniać swoje zadanie w sposób satysfakcjonujący każdego internautę, chcącego w szybkim czasie i niskim kosztem uzyskać pewny wynik co do stopnia prawdopodobieństwa popełnienia plagiatu w pracy pisemnej. Myślę, że ten system antyplagiatowy jest godny sprawdzenia i polecenia!
Zobacz także