Publicystyka

Czy generałowie Hitlera wiedzieli, ile Sowieci mają wojsk?

Autor: Ireneusz Piotrzkowicz, Dodano: 2014-02-13
Historia
Czy generałowie Hitlera wiedzieli, ile Sowieci mają wojsk?

Generałowie Hitlera mieli jedynie szczątkowe informacje, ile tak naprawdę Rosjanie posiadają wojsk, nie zdawali sobie sprawy, że ich sojusznicy stworzyli z kraju jeden wielki obóz pracy przymusowej, a gospodarka pracuje prawie wyłącznie na potrzeby przyszłej wojny. Gospodarka niemiecka dopiero w obliczu klęsk na froncie wschodnim przestawiła się na tory wojenne.

Społeczeństwo rosyjskie było szykowane do wojny, a dywizji Stalin miał dużo więcej niż przypuszczali niemieccy sztabowcy. Gdyby Stalinowi udało się uprzedzić atak Hitlera, tak jak to planował, II Wojna Światowa zakończyłaby się najprawdopodobniej w 1941 roku, kiedy to wojska Stalina kończyłyby swój marsz w Pirenejach. Tym samym już w 1942 roku powstałby jeden wielki rosyjski kołchoz. Na korzyść Hitlera przemawiało, ze przećwiczył blitzkrieg w Polsce i na zachodzie Europy, Rosjanie przećwiczyli go na Japończykach pod Chałchin-Goł (11 maja – 16 września 1939) oraz 17 września 1939 roku atakując Polskę.

Co by się zmieniło?
Zapewne pod koniec lat 80-tych kiedy cały socjalistyczny blok bankrutował świat wyglądał by inaczej. Na pewno na zachodzie Europy partie socjalistyczne, czy socjalistyczno faszystowskie czy komunistyczne nie byłyby tak popularne jak dzisiaj.

Ireneusz Piotrzkowicz
Foto (c) niezlomni.com
Zobacz także