Nauka

Paleniska ogrodowe - poznaj ich zastosowanie.

Autor: arcybook, Dodano: 2016-10-22
Różności
Paleniska ogrodowe - poznaj ich zastosowanie.


Paleniska ogrodowe to urządzenia mało znane, a posiadające wiele zastosowań. Są przede wszystkim estetycznym elementem dekoracyjnym ogrodu. Poza tym mogą być wykorzystane jako element dodatkowy do grilla czy kociołka ogrodowego. Są też ciekawym rozwiązaniem przy robieniu ogrodowej wędzarni. Palenisko na ognisko to również zapewnienie ciepła i pięknej scenerii podczas spotkań na świeżym powietrzu. Ogród za jego sprawą będzie wyglądał niezwykle klimatycznie.

Palenisko ogrodowe jako funkcjonalny element wyposażenia ogrodu

Producenci palenisk ogrodowych przedstawiają swoim klientom szeroką ofertę dostępnych produktów. Na stronie Grillo Maniak możemy zapoznać się z różnymi modelami sprzętów, począwszy od klasycznych wzorów po te bardziej nowoczesne. Mamy do wyboru kształty owalne i kwadratowe oraz misy o różnych głębokościach (od 60 do 100 cm średnicy). Im większe, tym więcej potraw można na nim przygotować jednocześnie, co pozwoli zaoszczędzić czas. Paleniska stanowią estetyczny element wyposażenia ogrodu, poza tym są lekkie i można przenosić je w dowolne miejsce. Sprawdzają się na każdym podłożu, zarówno w ogrodzie jak i na tarasie. Specjaliści z Grillo Maniak podkreślają, że ich produkty wykonane są z dobrej jakości materiałów, dzięki czemu można się nimi cieszyć przez długi czas. Spełniają także wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Ceny palenisk oscylują od około 150 do 400 zł.

Rodzaje palenisk ogrodowych
- najprostszym rodzajem paleniska jest zwykły krąg ułożony z kamieni, które ograniczają miejsce wydobywania się płomieni; jest to jednak palenisko najmniej bezpieczne, ponieważ mimo wszystko jesteśmy narażeni na rozprzestrzenianie się ognia, przy kamiennym kręgu zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności
- palenisko ogrodowe murowane, podobnie jak w przypadku kamiennego kręgu, zmusza nas do wyznaczenia konkretnego miejsca w ogrodzie, przy tej konstrukcji mamy jednak większą kontrolę nad ogniem; kształt i forma takiego paleniska jest dowolna, najczęściej praktykuje się jednak paleniska okrągłe i murowane z cegieł
- palenisko ogrodowe żeliwne - jest to gotowa konstrukcja, którą możemy kupić; tutaj jako klienci mamy do wyboru różne kształty i wielkości palenisk.

Palenisko ogrodowe - zastosowanie
- palenisko ogrodowe jest głównie źródłem ciepła
- może być również wykorzystywane do przyrządzania potraw, zastępuje wtedy tradycyjnego grilla czy ognisko; wystarczy tylko rozpalić palenisko, postawić nad nim grill trójnóg i zawiesić ruszt lub kociołek węgierski (kociołek wiszący nad ogniskiem wygląda bardzo oryginalnie)
- warto dodać, że ognia na palenisku nie trzeba ugaszać wodą, warto dokupić specjalną pokrywę, która po przykryciu sama ugasi żarzący się ogień
- niewątpliwą zaletą paleniska jest to, że można rozpalić je w dowolnym miejscu i o każdej porze roku

Palenisko w zestawie - dobry wybór
Paleniska ogrodowe można kupić także w zestawie. Wiele firm oferuje swoim klientom następujące zestawy: grille i paleniska ogrodowe oraz kociołki i paleniska ogrodowe. Takie zestawy wyglądają bardzo estetycznie i stanowią wyjątkową ozdobę ogrodu. Ponadto sprawiają, że przyrządzone potrawy mają rewelacyjny smak i aromat. Sprzęty do grillowania, przy odpowiedniej konserwacji, mogą posłużyć nam przez wiele lat.
Zobacz także