Publicystyka

Jak upadł starożytny Rzym (1/3)

Autor: Ireneusz Piotrzkowicz, Dodano: 2014-02-12
Historia
Jak upadł starożytny Rzym

Przyczyn upadku Rzymu można dopatrywać w wielu skumulowanych procesach.

1. Rzym początkowo był jedynie machiną wojenną, która potrafiła zregenerować siły nawet po najbardziej dotkliwych porażkach. Z czasem imperium stawało się coraz bardziej zróżnicowane, a potężne siły zbrojny były ważną jej częścią. Z czasem bogaci Rzymianie uchylali się od służby wojskowej i nie chcieli ginąć w wojnach, wybierali politykę i kulturę. Rzymska armia była zawodowa, nawet w IV wieku ciągle niezwykle sprawna i potężna. Nie było, tak jak niektórzy sądzą upadku morale. Warto dodać, że targane tymi samymi problemami Cesarstwo Wschodniorzymskie przetrwało jeszcze wiele stuleci.

2. W IV wieku najazd Hunów na Europę spowodował masowe migracje plemion germańskich na zachód. Rzymianie nie potrafili poradzić sobie z ogromną migracją, doszli więc do wniosku, że zamiast wojować lepiej się po prostu sprzymierzyć, oferując ziemię do gospodarowania, w zamian oczekiwali pomocy wojskowej. Kiedy Rzym zaczął mieć problemy finansowe i wpłynęło to na wypłacany żołd, pojawiły się bunty. Do osiadłego trybu życia nie byli również przyzwyczajeni nowi sojusznicy - Germanie i z braku innych zajęć często wszczynali wojny w granicach imperium. W 410 roku zbuntowany sojusznik Cesarstwa Zachodniego, król Wizygotów - Alaryk, zdobył i złupił Rzym.

3. Nowi barbarzyńscy władcy, aby zarządzać tak potężnym i rozległym państwem musieli przejmować zwyczaje poprzedników. Dlatego sytuacja w imperium pogarszała się bardzo powoli. Pomiędzy 400 a 600 rokiem można już jednak mówić o prawdziwym załamaniu.
Zobacz także